Export (export.cz)
Ze světa  |  18.08.2022 13:36:05

Promění se Španělsko v giganta polovodičového průmyslu?

V poslední době se v diskuzi o směřování Evropy často skloňovala zejména Zelená dohoda pro Evropu. „Green Deal“ je však pouze jednou ze šesti priorit Evropské komise na současné pětileté období (2019-2024). Dalším bodem na seznamu priorit je „Evropa připravená na digitální věk“. Ambiciózně se k této vizi postavila španělská vláda premiéra Pedra Sáncheze.

Nedostatek polovodičových čipů zasáhl i skupinu Volkswagen, která má výrobní kapacity také ve Španělsku. Ilustrační foto: Shutterstock

Evropská unie si klade za cíl modernizovat kontinent prostřednictvím digitalizace, a to způsobem, ze kterého bude mít prospěch nejen veřejnost, ale i podniky a v neposlední řadě životní prostředí. Jedním z přijatých opatření je Evropský akt o čipech, jehož smyslem je dále posílit evropskou konkurenceschopnost v oblasti mikroelektroniky a polovodičových technologií. Zde se sluší podotknout, že ačkoliv je Evropská unie v oblasti technologií současným světovým lídrem, na trhu s mikročipy zaujímá pouze desetiprocentní podíl. To, že Komise považuje tento strategický sektor za důležitý, dokládá i finanční podpora spojená se zmiňovaným aktem, která přesahuje 43 miliard eur. Díky tomu by mělo být možné do roku 2030 uvedený desetiprocentní podíl na světové produkci až zčtyřnásobit.

ČTYŘI ŠPANĚLSKÉ PILÍŘE

Španělská vláda premiéra Sáncheze v rámci Plánu obnovy, transformace a odolnosti schválila projekt PERTE (strategický projekt dotovaný vládou) pro čipy pro mikroelektroniku a polovodiče, pro nějž byla stanovena prozatímní dotace do roku 2027 ve výši 12,25 miliardy eur.

Projekt čipů stojí na čtyřech pilířích, kterými jsou posílení vědecké kapacity, designová strategie, výstavba výrobních závodů a v neposlední řadě dynamizace ICT zpracovatelského průmyslu. Je tak nesporné, že se jedná se o projekt skutečně velkého rozsahu, který zahrnuje nejen výrobní řetězec v jeho celistvosti, ale také výzkum a vývoj nových technologií v této oblasti.

Nedostatek polovodičových čipů je problémem, který sužuje světový výrobní průmysl od konce roku 2020, kdy došlo k paralýze jejich produkce vinou pandemie a s ní spojených „lockdownů“. Tyto čipy pomáhají fungovat řadě moderních zařízení od automobilů přes notebooky až po vysavače. Pro českého spotřebitele se nedostatek čipů stal nejčastěji skloňovaný zejména v souvislosti s výrobními problémy v podstatě celého koncernu Volkswagen, tedy i automobilky Škoda Auto.

SNAHA O VĚTŠÍ AUTONOMII

V současné době existuje ve Španělsku něco málo přes sto firem, podnikajících na trhu s mikročipy, přičemž k samotné výrobě pak dochází zejména v oblasti Asie. Španělský projekt si tak klade za cíl výrazně vyšší míru autonomie Evropy a Španělska v oblasti výroby mikročipů.

Otázkou zůstává, jak rychle se španělský, potažmo evropský plán podaří realizovat, jelikož nedostatek čipů je stále přetrvávajícím problémem trhu a lze očekávat, že poptávka po nich v budoucnu nadále poroste. Faktem však zůstává, že Španělsko schválením projektu takového rozměru aspiruje přinejmenším na jednoho z evropských lídrů v oblasti výroby čipů, což bezesporu vytváří prostor potenciálním obchodním příležitostem také pro české firmy působící v tomto sektoru.

Daniela Čapková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Madridu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688