Jaká je pozice kandidátů na post nového předsedy Konzervativní strany k EU?
Již 2. září by mělo být rozhodnuto o tom, kdo se stane novým předsedou britské Konzervativní strany a rovněž nástupcem Borise Johnsona, který oznámil rezignaci na funkci premiéra. V souboji zůstali poslední dva kandidáti – bývalý ministr financí Rishi Sunak a současná ministryně zahraničních věcí Liz Trussová. Jaká je jejich pozice k Evropské unii?
Trussová ve vztahu k EU otočila
Vztah Liz Trussové k Unii lze charakterizovat jako obrat o 180 stupňů. Zatímco v roce 2016 v době před referendem o brexitu platila za velkou zastánkyni setrvání Velké Británie v EU, dnes svůj tehdejší postoj označuje za chybu, ze které se poučila. V rámci kampaně na její názorový obrat poukazuje její protikandidát Sunak, který tím chce ilustrovat, že je Trussová ve vztahu k Unii nekonzistentní. Sám Sunak naopak vždy platil za přívržence vystoupení z Unie. Trussová jej pro změnu kritizuje, že ve svých politických funkcích neučinil dost, aby vytěžil maximum z potenciálu, který brexit Spojenému království poskytl.
Je tedy zřejmé, že ať bude příštím britským premiérem kterýkoli z kandidátů, významnou změnu kurzu v podobě sblížení s EU očekávat nelze – spíše nastane pravý opak. Trussová slibuje, že do konce příštího roku zruší či zreformuje všechny platné britské zákony, které zavádí do britského právního řádu unijní acquis. Sunak hodlá totéž učinit nejpozději do příštích všeobecných voleb, jež jsou naplánovány na leden 2025.
Kde nechce Sunak normy EU?
Finanční služby, ochrana údajů či klinické testování
Oba aspiranti na klíčový post britské politiky se chtějí podle svých slov vyvázat z unijní byrokracie. Co konkrétně plánují? Sunak například navrhuje zrušit všechna transponovaná unijní nařízení o finančních službách, aby mohli investoři vložit více prostředků do aktiv umožňujících dlouhodobý ekonomický růst. Dále Sunak zamýšlí nahradit obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) dle jeho slov „tím nejdynamičtějším režimem ochrany údajů na světě“.
GDPR podle Sunaka znemožňuje britským společnostem inovace a orgánům veřejné správy brání ve sdílení dat za účelem prevence kriminality. V neposlední řadě Sunak volá po urychlení schvalovacích procedur klinického testování, které jsou podle něj kvůli unijním požadavkům komplikované a zdlouhavé.
Rovněž Trussová omílá potřebu odvázat se z „přebujelé byrokracie“ EU dle jejích slov za účelem povzbuzení investic a růstu.
zdroj: https://www.brightblue.org.uk/sunak-and-truss-should-think-twice-before-abandoning-all-eu-trade-laws-2/
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory