Německý zahraniční obchod slábne (Ranní zpráva z finančního trhu)
Přebytek německého zahraničního obchodu zůstal i v červnu z historického pohledu nízký z důvodu drahých dovozů energií. Vlivem slabší poptávky po průmyslovém zboží došlo podle nás navíc k poklesu hodnoty německého vývozu. Slábnoucí poptávka ve spotřebitelském sektoru se odráží v nižší dynamice evropského maloobchodu. Ceny průmyslových výrobců v eurozóně pokračují v rychlém růstu, jejich meziroční dynamika však pravděpodobně nepatrně zpomalila, když působila vyšší srovnávací základna. V USA budou sledovány červnové tovární objednávky a ISM index z oblasti služeb za červenec.
Tržby evropského maloobchodu tlumí vysoká inflace
Německé statistiky zahraničního obchodu zatím plně nezohledňují slabší důvěru a obavy ohledně přerušení dodávek plynu. Za červen čekáme přebytek obchodní bilance ve výši 3,4 mld. EUR. To by z historického pohledu bylo stále velmi nízké číslo, které je negativně ovlivněno především vysokými cenami za dovoz energií. Hodnota vývozu podle našeho odhadu klesla meziměsíčně o 0,5 %. Předstihové indikátory hodnotící aktivitu v německém zpracovatelském průmyslu by však ukazovaly na ještě hlubší pokles. Meziměsíčně nižší by po několika měsících silného růstu mohla skočit i hodnota dovozu. Vzhledem k přetrvávajícím obavám ohledně přerušení dodávek plynu, slabším průmyslovým objednávkám a nejistému výhledu vývoje čínské ekonomiky by německý zahraniční obchod mohl brzy zasáhnout výraznější a dlouhodobější trend oslabování.
V eurozóně přitáhnou pozornost maloobchodní tržby a ceny průmyslových výrobců, v USA budou sledovány především tovární objednávky a ISM z oblasti služeb. Evropské maloobchodní tržby zůstanou pod tlakem vysoké inflace a jejich reálný objem v červnu pravděpodobně meziměsíčně stagnoval. V rychlém růstu pokračují nejen ceny ve spotřebitelském, ale i výrobním sektoru. Z důvodu vyšší srovnávací základny by však meziroční růst cen průmyslových výrobců v eurozóně měl zpomalit z květnových 36,3 % na 35,7 % v červnu. Tovární objednávky v USA za červen by měly pokračovat ve svižném růstu, k tomu však významně přispívají zvyšující se ceny. Americký ISM ukazatel nálady v oblasti služeb se pravděpodobně v červenci mírně snížil, stále by však měl zůstat bezpečně nad hranicí 50 bodů.
Rostoucí napětí mezi USA a Čínou je pro trhy dalším strašákem
Spekulace ohledně návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Pelosiové na Taiwanu vyvolala další vlnu pnutí mezi USA a Čínou. Letadlo s Pelosiovou na Taiwanu nakonec přistálo včera před pátou odpolední hodinou našeho času. Jde o první návštěvu představitele vrcholné americké politiky v této zemi po 25 letech. Čína v reakci na to pohrozila odvetnou reakcí. Pro finanční trhy je toto další negativní signál, který přichází uprostřed sílících obav ohledně zpomalení růstu globální ekonomiky a recese v Evropě či USA. Akciové trhy tak včera v průběhu evropského obchodování klesaly, stejně tak i tržní úrokové sazby. Nárůst rizikové averze se projevil v posílení dolaru vůči euru o zhruba 0,6 % k hladině 1,02 USD/EUR. S blížícím se zasedáním ČNB, které je na programu ve čtvrtek, pokračovala v oslabování i česká koruna. Ta se včera dostala nad hranici 24,65 CZK/EUR. Investoři v průběhu posledních přibližně dvou týdnů postupně snižovali sázky na čtvrteční zasedání. Místo dalšího mírného zvýšení úrokových sazeb tak nyní trhy očekávají jejich stabilitu. To samé si myslíme i my. Podrobněji jsme očekávání ohledně dalších kroků ČNB formulovali v našich aktualizovaných Ekonomických výhledech, které jsou k dispozici zde https://bit.ly/CEOQ322CZ. Polský zlotý a maďarský forint naproti tomu včera vůči euru posilovaly.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie PHOTON ENERGY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOFOLA CS, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie COLT CZ GROUP SE, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada