Akcie oslavují technickou stagflaci, výnosové křivky invertují - Rozbřesk
Zatímco akciové trhy podpořeny kvartálními zisky zakončily červenec ve velmi dobrém rozmaru, tak ladění zpráv z makroekonomické oblasti zůstává poměrně ponuré. Amerika se ocitla v technické recesi, Německo stagnuje a rovněž zprávy z Číny jsou mizerné. Zároveň s tím však inflační data nejsou rovněž povzbudivá.
Fedem preferovaný index jádrové inflace (PCE) vzrostl v červnu meziměsíčně o 0,6 %, což implikuje meziroční změnu 4,8 %. Pokud se přitom podíváme do zemí, které zveřejnily inflaci již za měsíc červenec, tak se situace zjevně nezlepšuje. Předběžné údaje za minulý měsíc z eurozóny či např. Polska sice ukázala, že díky nižším cenám benzínu sice celková meziroční inflace stagnovala, ale jádrová složka (inflace očištěná o ceny potravin a energie) opět zrychlila.
Přestože se celkový stagflační dojem z hlavních ekonomik na euro-atlantické ose nikterak nezměnil, tak výnosové křivky dramaticky zploštěly či v některých případech dokonce prohloubily svoji inverzi. Hlavní trhy dluhopisů tímto pohybem vysílají několik vzájemně provázaných signálů dohromady. Za prvé, obavy z neukotvených dlouhodobých inflačních očekávání jsou menší. Za druhé, počítejme se skutečnou (nikoliv jen technickou) recesí a ní navázaným nárůstem nezaměstnanosti. A za třetí, hlavní centrální banky v čele s Fedem sice možná ve zbytku roku doručí další utažení měnové politiky, avšak to již bude labutí píseň tohoto jestřábího tažení. Trh si přitom myslí, že již ve druhé polovině příštího roku dojde k obratu a oficiální úrokové sazby se začnou naopak snižovat.
Události tohoto týdne mohou přinést velmi zásadní konfrontaci tohoto názoru. Jednak se dostanou do hry důležitá americká konjunkturální data (index ISM, červencové údaje z trhu práce) a jednak budou ve hře centrální bankéři, když bude zvyšovat sazby Bank of England a vystoupí někteří vlivní jestřábi z Fedu (Bullard, Mesterová). Klidně se přitom může stát, že data nebudou nic moc, ale centrální bankéři si s ohledem na vysokou inflaci udrží svůj jestřábí kurz. V takovém případě sázka na inverzní výnosovou křivku bude ještě zajímavější.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna nikterak nereagovala na překvapivě dobrý výsledek českého HDP zveřejněný v pátek ráno. Česká ekonomika si ve druhém kvartále připsala 0,2 % mezikvartálně a překvapila tak pozitivně nejen nás (odhad -0,2 %), ale zejména trh (-0,4 %) a ČNB - poslední zimní prognóza předpokládala pokles o 1,2 %.
Páteční čísla jsou pro ČNB dalším lehce pro-inflačním faktorem. Někteří členové bankovní rady dokonce hovořili o tom, že by pro ně růst domácí poptávky mohl být argumentem pro úvahy nad zvyšováním úrokových sazeb (Eva Zamrazilová). V našem hlavním scénáři však v tuto chvíli počítáme v srpnu spíše se stabilitou sazeb s tím, že trhy a nové pro-inflační faktory “dotlačí” ČNB k dalšímu růstu sazeb na zářijovém zasedání (+50bps na konečných 7,5 %). Dodejme, že kromě toho však dnešní česká čísla za PMI, která zřejmě propadnou ještě hlouběji pod 50 bodů, mohou být další argumentem pro holubice v bankovní radě, aby i nadále akceptovaly hrozbu recese.
Eurodolar
Eurodolar dostal po čase k dispozici býčí signály z eurozóny, když páteční data jednak ukázala na překvapivý růst HDP ve druhém čtvrtletí (0,7 % mezikvartálně) a jednak inflace včetně jádrové složky v červenci dále zrychlila. Obojí dohromady značí, že ECB pravděpodobně zvedne sazby znovu o 50bps, což je pro euro dobrá zpráva.
Nový týden začínáme pohledem na podnikatelské nálady, kdy tím nejzajímavějším indexem může byla americký ISM z průmyslu. Eventuální propad k hranici 50 bodů může eurodolar posunout ještě výše.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- VIG - Akcie VIG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- E4U - Akcie E4U aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- CPI FIM - Akcie CPI FIM aktuálně - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?