(Kurzy.cz)
Wall Street zažila nejlepší měsíc od listopadu 2020. Dopomohlo uzavírání short pozic?
Vývoj v druhé polovině tohoto týdne, jakoby chtěl dokonat červencovou nakonec výrazně pozitivní vlnu na Wall Street, když se v měsíci akcie opakovaně (úspěšně) pokoušely dostat z tzv. medvědího trhu. Během posledních třech seancí si širší index S&P 500 polepši o více než 5 %, Nasdaq dokonce o více než 7 %. Za celý měsíc si pak technologické a biotechnologické tituly v souhrnu polepšily indexově o více než 12 %, zmiňovaných 500 hlavních titulů přes 9 %. Stalo se tak, přestože výhled pro ekonomiku, například díky i makrodatům, nevyznívá nijak pozitivně. Navíc již zveřejněná první čísla o HDP za 2. čtvrtletí ukázala na pokles, výraznější než v úvodu roku. A poučka o dvou negativních čtvrtletích za sebou říká, že americká ekonomika vstoupila do fáze recese.
Inflace přitom také v zámoří neutuchá a Fed pokračuje v prudkém zvyšování sazeb. Centrální bance se však podařilo investory ohledně nastoleného trendu jakoby uklidnit. A přitom jim přestala poskytovat vodítka svých budoucích kroků. Jakoby si tím chtěla krýt záda pro možné budoucí neočekávané kroky, resp. změnu svých výhledů/trendů. Asi právě především díky nevábným vyhlídkám ekonomiky na trhu každopádně převládly očekávání menšího utahování měnové politiky. Pro akcie jakoby živá voda, přestože přitom ekonomika indikuje budoucí zhoršování byznysu firem. Na akciích také nejspíše pozitivně zapůsobila technika.
Všechny tři hlavní indexy se již v polovině července dostaly nad svůj 50denní cenový průměr. A že se nejednalo jen o chvilkový výstřel, ukázalo následné odražení od daného průměru, když již zapůsobil jako podpora. Středeční vývoj po zprávách z Fedu pak akciím vlastně technicky otevřel cestu ještě výše, když se dva ze tří hlavních indexů ocitly nad předchozími červnovými maximy (Nasdaq o den později). Širší index S&P 500 si tím otevřel cestu zpět alespoň k hladině 4 100 bodům. Dokonce ji překonal a stojí před ním letos vytvořená vlastně hlavní technická hranice u cca 4 170 b., kterou naznačujeme níže v grafu. Měla by být resistencí.
Zpět ale k shortům. Po úterním uzavření trhů americké burzy zveřejnily pravidelná půlměsíční statistická data týkající se short pozic. Tedy vlastně sázek investorů na pokles. Dle údajů k polovině července byli investoři ohledně vývoje na Wall Street nadále výrazně pesimističtí.
Na NYSE objem short pozic dokonce dosáhl nového více než 2letého maxima, když růstový trend přetrvává nepřetržitě již od konce března. Oproti konci června objem shortů vzrostl o 0,3 % na více než 16,36 mld. akcií.
Burza Nasdaq zažila z hlediska objemu shortů v polovině letošního června dosavadní historické maximum, když bylo na krátko prodáno přes 13,22 mld. akcií. Následná dvě reportovaná půlměsíční období ukazují na uzavírání sázek na pokles. Přesto se jejich objem k polovině července vlastně udržel nepříliš vzdálen zmiňovaným maximům. Oproti konci června došlo k poklesu o 0,88 % na necelých 13,06 mld. akcií.
Vzhledem ke zmiňovanému i technickému vývoji mohl být nákupní apetit v druhé polovině měsíce, resp. pak i v samotném závěru, podpořen výraznějším uzavíráním short pozic. Vzhledem k dřívějším letošním úrovním mohla řada investorů stále ještě „sklízet ovoce“, jiní raději sázky na pokles redukovali. Jaký byl skutečný vývoj, se dozvíme z dalších statistických dat o shortech po 10. srpnu.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?