Obce si svítidla nekupují, ale pronajímají. ČEZ Energetické služby hradí všechny náklady z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. „Po pěti až deseti letech pronájmu, kdy se staráme také o provoz a servis svítidel, přejde osvětlení do majetku obcí a ty pak budou samy profitovat z nižší spotřeby,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža. Životnost dodávaných svítidel je 80-100 tisíc hodin, což je při běžném provozu osvětlovací soustavy 20-25 let.
Zajímavá je technická stránka investice. Ve většině malých obcí dosluhují výbojková svítidla se sodíkovými zdroji, které jsou nákladné na provoz, osvětlují celé okolí a zároveň mají nižší účinnost a zkreslují barvy. Naopak moderní LED svítidla, která energetici instalují, svítí přímo jen tam, kde je to potřeba a navíc se intenzita jejich svícení dá regulovat, například v noci v době nižší intenzity dopravy, až na 50 procent původního příkonu, což opět snižuje náklady. „V obcích, které si nové veřejné osvětlení pořídily, klesla spotřeba elektrické energie v průměru o 80 procent, a to bez nutnosti počáteční investice,“ upřesňuje Rostislav Díža.
S novinkou od energetiků jsou spokojeni například v Miloticích nad Opavou. „Občané si nové osvětlení chválí, mimo jiné proto, že jsme doplnili svítidla také na hůře osvětlená místa. Po zatím krátkém provozu jsme spokojení – odpadly časté opravy a za úspory energií, které Osvětlení za korunu přináší, můžeme po zaplacení a ukončení projektu realizovat další investice,“ řekl starosta Milotic nad Opavou Jan Papulčík.
Výhody Osvětlení za korunu už na Bruntálsku využívají kromě Milotic nad Opavou také v Osoblaze, Slezských Pavlovicích nebo Razové, ale i v dalších regionech kraje, kupříkladu v Návsí, Jistebníku nebo Fryčovicích. V Plzeňském kraji teď využívají moderní LED svítidla od ČEZ ESCO například v obcích Žihle, Mířkov, Horní Bělá nebo Pačejov.
ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2000 zaměstnanců. Mezi dcery ČEZ ESCO patří kromě společnosti ČEZ Energetické služby také firmy AirPlus, AZ KLIMA, Bytkomfort, CAPEXUS, ESCO Distribúčné sústavy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, Domat Control System, E-Dome, EP Rožnov, ENESA, ESCO SLOVENSKO, HORMEN, KART, KLF-Distribúcia a Spravbytkomfort. Více na www.cezesco.cz.
Společnost ČEZ Energetické služby staví a provozuje energetická zařízení pro služby a obce. Kromě provozování elektrických zařízení (trafostanice, rozvodny, vedení VVN, VN a NN) se zabývá také výstavbou a rekonstrukcí zařízení pro tepelnou energetiku, elektroenergetiku, veřejné osvětlení a související technickou infrastrukturu. Provozuje energetická hospodářství, lokální distribuční soustavy, centrální zásobování teplem a systémy veřejného osvětlení. Snižuje energetickou náročnost tím, že instaluje chytrá řešení. V neposlední řadě zajišťuje výrobu a dodávku tepla, plynů, pitné vody, odpadní vody, stlačeného vzduchu a distribuci elektřiny a nabízí také služby vlastní vodohospodářské laboratoře. Více na webu ČEZ Energetické služby.
Vladislav Sobol , mluvčí Skupiny ČEZ