Export (export.cz)
Ze světa  |  25.07.2022 10:52:48

Družicová data vyhodnocuje brněnský startup - farmaření s nadhledem

FARMAŘENÍ S NADHLEDEM: DRUŽICOVÁ DATA VYHODNOCUJE BRNĚNSKÝ STARTUP

Brněnský startup World from Space díky vyhodnocování družicových dat pomáhá zemědělcům zvyšovat výnosy a šetřit náklady.

Aplikace Dynacrop umožňuje rozdělit pole na základě satelitních dat do různě barevných zón, které odpovídají růstu plodin nebo třeba množství vláhy. Foto: World from Space

Mnoho obchodních modelů je postaveno na schopnosti dívat se na každodenní rutinu s nadhledem. Pro brněnský startup World from Space to platí bezezbytku. Jeho nadhled představuje asi 700 kilometrů. Tak vysoko nad Zemí totiž putují evropské družice Sentinel, jejichž data čeští experti zpracovávají, interpretují a poskytují formou placených výstupů dál. A stejně jako data z vesmíru, mají i služby World from Space globální záběr. Díky českému know-how hlídají v Nigérii úrodu na polích, v Pákistánu sledují, kde rostou ty nejlepší melouny, v Keni mapují čajové plantáže a na Cookových ostrovech mají po letech přehled, kde se co pěstuje.

Startup založili Jan Labohý a Roman Bohovic v moravské metropoli v roce 2017. Jak vysvětluje druhý jmenovaný, byla to tak trochu z nouze ctnost. Přestože základní vstup, tedy satelitní data ze systému Copernicus, od počátku Evropská kosmická agentura (ESA) poskytovala zdarma, v Česku se nenašel nikdo, kdo by na tomto bonusu postavil firmu. V rozjezdu pomohla startupu World from Space také brněnská pobočka mezinárodního „vesmírného“ inkubátoru ESA BIC. „Díky podpoře jsme dokázali vyvinout a vyzkoušet konkrétní, navíc škálovatelný produkt a ten pak nabízet zákazníkům. Neocitli jsme se v situaci, kdy bychom uvízli na půli cesty a prezentovali něco, co v praxi nefunguje,“ říká k výhodám inkubátoru Roman Bohovic, technický ředitel World from Space.

ZAKÁZKY PRO OSN I SVĚTOVOU BANKU

Pokročilá analýza a vizualizace družicových dat má široké pole výstupů: od zakázkových analýz, přes programátorská rozhraní (API), až po reporty a interaktivní weby. A stejně pestrý je i výčet klientů. Služby brněnského startupu již využila třeba Asijská rozvojová banka nebo německá agentura pro rozvojovou spolupráci GIZ, pro níž World from Space pomáhal v Etiopii vytipovávat místa vhodná pro stavbu vodních nádrží. Mezi klienty byl i Rozvojový program OSN (UNDP), který díky českému startupu získal data o kvalitě ovzduší na Ukrajině a v Moldavsku. Specifická byla i práce pro Světovou banku, pro níž v Brně vyhodnocovali data o následcích výbuchu sopky na ostrově Svatého Vincenta.

Vlajkovou lodí World from Space pak zůstává aplikace DynaCrop, automatický monitoring úrody, který pole sleduje z oběžné dráhy. „Původně jsme si mysleli, že našimi klienty by mohli být třeba zahrádkáři. Zjistili jsme ale, že pokud chceme uspět, je těžké cílit na koncového zákazníka. Našimi klienty jsou proto integrátoři, kteří naši službu nabízejí zemědělcům dál v balíku třeba s meteorologickými stanicemi,“ vysvětluje Roman Bohovic. Díky satelitům mají zemědělci detailní přehled o půdní vlhkosti a stavu vegetace, kterou jinak naživo vidí až při sklizni. Podívat se dovnitř pole se lze navíc nejen ve viditelném, ale i infračerveném spektru, které odhalí, jak se rostlinám v konkrétním místě pole daří. „Díky družicové analýze tak lze odhadnout okamžik sklizně nebo cíleně používat hnojiva a závlahu jen tam, kde je to skutečně potřeba. Takové informace v době klimatických změn a čím dál dražších vstupů samozřejmě zemědělcům šetří náklady,“ dodává technický ředitel World from Space.

BRNO CÍLÍ NA VESMÍR

Přestože je byznys českého startupu ze své podstaty nejen globální, ale přímo kosmický, stále v něm zůstává kus lokálního patriotismu. V Brně spolupracuje nejen s alma mater obou zakladatelů, Masarykovou univerzitou, je také partnerem Fakulty informačních technologií VUT a Mendelovy univerzity. World from Space se angažuje i v Brno Space Cluster, sdružení dvacítky firem, které se snaží prosadit ve vesmírném průmyslu. „Prozatím jsme jediní, kdo nabízí interpretaci dat, další členové dělají buď vědu a výzkum nebo různé součásti pro vesmírné technologie. Brno je ale unikátním místem, kde se věci daří propojovat, a tak doufám, že jako cluster budeme jednou nabízet i společná řešení,“ zdůrazňuje Roman Bohovic.

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688