Uplatňování právních předpisů EU: Prosazování práv, základních svobod a právního státu
Evropská komise dnes přijala výroční zprávu o kontrole uplatňování práva EU. Zpráva nastiňuje donucovací opatření, která Komise přijala v roce 2021 s cílem zaručit ochranu práv a svobod občanů a podniků v celé EU. Komise dnes rovněž zveřejnila svůj pravidelný soubor rozhodnutí týkajících se řízení o porušení Smlouvy.
Na rozhodnutí o porušení Smlouvy je třeba nahlížet v širším kontextu činnosti Komise zaměřené na dodržování práv, základních svobod a právního státu v Unii. Začátkem tohoto týdne předložila Komise třetí výroční zprávu o právním státu, která se zabývá hlavními trendy a vývojem v celé EU. Jakožto mechanismus prevence zpráva upozorňuje na problematiku právního státu a letos poprvé se v ní členským státům předkládají také konkrétní doporučení. V případě problémů souvisejících s dodržováním zásad právního státu, které se časem staly natolik závažnými, že představují porušení práva EU, se Komise může uchýlit k řízení o porušení Smlouvy. I když jsou zpráva o právním státu a řízení o porušení Smlouvy svým charakterem odlišné, jedná se v obou případech o důležité nástroje EU na podporu právního státu.
Případy porušení právních předpisů
Dnešní balíček klade zvláštní důraz na dodržování základních práv, hodnot a právního státu EU v Evropě. Komise podniká další krok v řízení o porušení Smlouvy proti Polsku, aby prosadila nadřazenost práva EU, kterou zpochybnil polský Ústavní soud. Rovněž předává Soudnímu dvoru případ Maďarska z důvodu i) diskriminace LGBTIQ osob a ii) omezení svobody sdělovacích prostředků a práv společnosti Klubrádió na využívání rádiového spektra. Komise zároveň pokračuje ve svých právních krocích proti 15 členským státům, aby ochránila „informátory“, tj. osoby, které oznamují porušení práva EU. S cílem zajistit, aby byly osobní údaje občanů EU v celé Unii chráněny podle nejvyšších standardů, zasílá Komise Slovinsku odůvodněné stanovisko, protože nesplnilo své povinnosti podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).
V zájmu ochrany základních zásad volného pohybu, které jsou pro jednotný trh EU klíčové, zahajuje Komise řízení o nesplnění povinnosti proti Maďarsku, které zavedlo diskriminačních ceny pohonných hmot pro vozidla se zahraniční poznávací značkou. Celý balíček řízení o nesplnění povinnosti je k dispozici online.
Uplatňování práva EU v roce 2021
Celkem Komise v roce 2021 zahájila 847 nových řízení o nesplnění povinnosti. Pro srovnání – průměr za předchozích pět let činil 809 řízení. Dvě třetiny (571) nových případů byly zahájeny kvůli opožděnému provedení směrnic EU a jedna třetina (276) byla zahájena z důvodu nesprávného uplatňování práva EU nebo nesouladu vnitrostátních pravidel s právem EU, včetně Smluv. Donucovací opatření Komise přispěla k tomu, že členské státy začaly opět dodržovat právní předpisy: v průběhu roku bylo uzavřeno 704 řízení o nesplnění povinnosti.
V 31 případech Komise rozhodla, že postoupí věc Soudnímu dvoru Evropské unie. Třetina těchto případů se týkala kvality ovzduší či pitné vody nebo čištění odpadních vod.
Prosazování práv, hodnot a právního státu
Komise pokračovala v prosazování pravidel EU ve všech oblastech politiky a upřednostňovala oblasti, které mají největší dopad na každodenní život občanů a podniků. Téměř polovina řízení zahájených Komisí z důvodu nesprávného uplatňování práva EU nebo nesouladu vnitrostátních pravidel s právem EU se týkala životního prostředí, zaměstnanosti, dopravy a mobility nebo jednotného trhu.
Nezbytnou podmínkou toho, aby občané a podniky mohli plně využívat výhod jednotného trhu, je správné uplatňování jeho pravidel. Komise zahájila řízení vůči 13 členským státům nebo v nich pokračovala. Jejím cílem je chránit evropské podniky, zejména malé a střední podniky, před opožděnými platbami v obchodních transakcích nebo zajistit správné provádění pravidel EU u zadávání veřejných zakázek a koncesních smluv. Ve 22 případech také podnikla kroky k prosazování pravidel EU týkajících se uznávání odborných kvalifikací nebo k zajištění toho, aby jakékoli nové vnitrostátní požadavky na regulovaná povolání byly nezbytné a vyvážené. Dalších 24 řízení zahájila s cílem posílit praktické uplatňování pravidel pro vysílání pracovníků.
Komise podnikla rozhodné kroky, aby chránila společné hodnoty a právní stát. Zahájila například řízení proti 11 členským státům kvůli nedodržování pravidel EU pro boj proti rasismu a xenofobii a proti Maďarsku a Polsku iniciovala řízení s cílem chránit právo osob LGTBIQ na nediskriminaci. Komise pokračovala v řízeních proti Polsku, aby ochránila nezávislost soudnictví. Celkově byl počet nových případů týkajících se spravedlnosti, základních práv a spotřebitelů ve srovnání s předchozími lety rekordní.
Komise se přednostně snažila chránit spotřebitele a zaručit svobodu pohybu, tedy otázky, které podrobila zkoušce pandemie COVID-19. Podnikla například další kroky v řízeních o nesplnění povinnosti proti členským státům, které nedodržely právní předpisy EU týkající se práv cestujících na vrácení peněz za zrušené cesty, a sledovala, jak členské státy uplatňují digitální certifikát EU COVID.
Na prvním místě snaha předcházet porušování
Aby občané a podniky mohli využívat všech výhod práva EU, je nezbytně nutné, aby členské státy urychleně provedly právní předpisy EU ve své právním řádu. Komise zvýšila úsilí o to, aby k porušování právních předpisů vůbec nedocházelo, a poskytla členským státům včasnou podporu při zajišťování řádného uplatňování práva EU, včetně včasného provedení směrnic.
V roce 2021 vydala Komise pokyny k výkladu a provádění práva EU pro všechny hlavní oblasti politiky. Kromě toho se sešlo více než 40 výborů nebo skupin odborníků, aby napomohly řádnému provádění právních předpisů EU.
Počet nových řízení o nesplnění povinnosti v souvislosti s opožděným provedením směrnic se v roce 2021 oproti roku 2020 snížil z 599 na 571, a to navzdory skutečnosti, že počet směrnic s lhůtou pro provedení v roce 2021 byl vyšší než v roce 2020.
Za řádné uplatňování a prosazování práva EU jsou společně odpovědné členské státy a orgány EU. Aby Komise dosáhla rychlého souladu nebo shromáždila informace k provedení svého posouzení, využívala i nadále postup „EU Pilot“, který je neformálním dialogem s členskými státy. V roce 2021 Komise v rámci mechanismu EU Pilot zahájila 246 nových případů, což oproti roku 2020 (212 případů) představuje nárůst. 81 % případů v EU Pilot projednávaných v loňském roce bylo s dotčenými členskými státy vyřešeno, aniž by bylo nutné uchýlit se k řízení o nesplnění povinnosti.
Souvislosti
Od roku 1984 předkládá Komise na základě žádosti Evropského parlamentu výroční zprávu o kontrole uplatňování práva EU během předchozího roku. Evropský parlament následně ke zprávě Komise přijímá usnesení.
V rámci rozdělení povinností mezi evropské orgány nese Komise obecnou odpovědnost za zahájení legislativního procesu.
O návrzích Komise rozhoduje Rada a Evropský parlament. Členské státy odpovídají za včasné a správné uplatňování, provádění a prosazování práva EU ve svém vnitrostátním právním řádu.
Tento okruh pak uzavírá Komise: jakmile jsou návrhy přijaty jako právní předpisy EU, sleduje, zda členské státy tyto právní předpisy správně uplatňují, a může podniknout příslušné právní kroky, pokud tomu tak není.
Další informace
Zpráva o červencových případech porušení právních předpisů
Výroční zpráva o vnitrostátním provádění práva EU
Internetová stránka věnovaná výroční zprávě o vnitrostátním provádění práva EU
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?