Kanada zažila již několik migračních vln z Ukrajiny
Ačkoliv se může zdát, že Kanada nemá dlouhou tradici v přijímání migrantů z Ukrajiny, opak je pravdou. Stávající kanadsko-ukrajinské komunity budou hrát důležitou roli i v pomoci s usazováním nejnovější ukrajinské migrační vlny.
První Ukrajinci dorazili ve větším počtu do Kanady v roce 1891. Odhaduje se, že v letech 1891 až 1914 jich přijelo 150 tisíc. Většina přišedších v tomto období se usadila v Manitobě, Saskatchewanu a Albertě, kde mohli získat zemědělskou půdu, někteří se usadili ve městech po celé Kanadě a našli práci v průmyslu. Po první světové válce a zejména poté, co se Ukrajina stala součástí Sovětského svazu, byla Kanada cílem další ukrajinské migrační vlny. Většina uprchlíků z této druhé vlny rozšířila již zavedené ukrajinské komunity. Na konci druhé světové války dorazila do Kanady třetí vlna Ukrajinců a do roku 1952 se jich zde vylodilo přibližně 30 tisíc. Od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 do roku 2016, kdy se konalo zatím poslední kanadské sčítání lidu, z něhož jsou dostupné výsledky, přišlo do Kanady asi 112 tisíc ukrajinských imigrantů a dalších 14 tisíc jich dorazilo v letech 2017 až 2021. Od začátku letošního roku do poloviny května získalo trvalý pobyt 6 tisíc Ukrajinců, kteří se do Kanady dostali přes pozemní přechod či námořní přístav, a dále pak 22 tisíc těch, kteří využili ke vstupu do země některé z mezinárodních letišť. Při sčítání lidu v roce 2016 přibližně 1,36 milionu osob, tedy téměř 4 % kanadské populace, uvedlo, že jsou alespoň zčásti ukrajinského původu, přičemž pětina (20 %) z těchto 4 % deklarovalo Ukrajinu jako jediné místo svých etnických kořenů. Ještě jeden etnický původ kromě Ukrajiny uvedlo 29 % kanadských Ukrajinců a 51 % udalo dva nebo více jiných etnických původů. Mezi Ukrajinci, kteří se přihlásili k více etnickým kořenům, byla nejčastější kombinace s původem britským či polským, případně německým. Lidé uvádějící Ukrajinu jako svůj jediný etnický původ měli vyšší pravděpodobnost, že budou mít ukrajinštinu jako svůj mateřský jazyk (27 %) ve srovnání s těmi, kteří hlásili multietnický původ (2 %). Ale jen pouhá 2 % Kanaďanů-Ukrajinců mluvila doma nejčastěji ukrajinsky.
Nejvíce Kanaďanů hlásících se v určité míře k ukrajinskému původu žilo v roce 2016 v Ontariu (28 %), Albertě (27 %) nebo Britské Kolumbii (17 %). Kanaďané s ukrajinskou rodinnou historií mají mladší věkovou strukturu než kanadská populace jako celek. Z hlediska složení domácností je mezi nimi mírně nižší zastoupení vícegeneračních domácností, ale ve srovnání s celkovou populací je mezi nimi vyšší podíl párů s dětmi.
Ukrajinští Kanaďané mají v průměru vyšší úroveň vzdělání a míru zaměstnanosti než celková populace Kanady a častěji pracují na pozicích s vyššími nároky na profesní dovednosti (nejčastěji v odvětví těžba ropy a plynu). Kanadsko-ukrajinští muži mají střední příjem 47,9 tis. amerických dolarů ročně, což je o 7,5 tis. více než muži celkem bez ohledu na etnické kořeny. Podobně kanadsko-ukrajinské pracovnice mají střední příjem 31,9 tis. dolarů ve srovnání s 28,9 tis. dolarů v celkové ženské populaci.
Více si můžete přečíst zde.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?