Česká inflace dále zrychluje a směřuje k 20 procentům - Rozbřesk
Dnes ráno přišlo na řadu nejsledovanější číslo tohoto týdne – výsledek tuzemské inflace za červen. Ta se vyšplhala přesně dle našeho odhadu v meziročním srovnání na 17,2 % z 16 % v květnu. K růstu cen nejvíce přispěly především dražší energie a také potraviny. Velmi silné zůstaly pravděpodobně také domácí poptávkové tlaky zrcadlené v jádrové inflaci.
Navzdory dalšímu zrychlení inflace máme její vrchol stále před sebou. Vzhledem k vývoji na mezinárodních energetických trzích, který se teprve v plné míře bude propisovat do dražších maloobchodních cen plynu, elektřiny a tepla, je pravděpodobné, že ještě v letních měsících vystoupá spotřebitelská inflace k 20 %. Ostatně, v červenci již došlo k dalšímu – a dle našeho názoru nikoli k poslednímu – prudkému zdražení elektřiny a plynu pro domácnosti i firmy ze strany nejvýznamnějších distributorů.
Z pohledu ČNB je pokračující růst spotřebitelských cen (nad její vlastní prognózu), v kombinaci se slabší korunou a hrozbou neukotvených inflačních očekávání vážným pro-inflačním rizikem. Odborný aparát proto bude velmi pravděpodobně v srpnu navrhovat další razantní růst úrokových sazeb. Obměna bankovní rady a nejasné pozice třech nových centrálních bankéřů nicméně vnáší do rozhodování o sazbách vysokou míru nejistoty. Pokud by se ČNB rozhodla dále sazby nezvyšovat, pak lze čekat ještě významnější tlak na korunu a potřebu agresivnějších intervencí ze strany centrální banky. A vzhledem k tomu, jak rychle dochází v posledních týdnech k poklesu devizových rezerv, máme nemalé pochybnosti, nakolik by byla politika stabilních sazeb – při předpokládaném nepříznivém inflačním vývoji – udržitelná.
TRHY
Koruna
Koruna včera v odpoledních hodinách získala znovu půdu pod nohama a zpevnila až k 24,40 EUR/CZK. ČNB zůstává na devizovém trhu – dle vývoje likvidity v bankovním systému – velmi aktivní i v červenci, což jednak omezuje prostor pro citelnější ztráty české měny, ale také zřejmě vedlo ke zklamání části trhů, který spekuloval na jejich konec a následné oslabení koruny. Na dnešní vývoj koruny bude mít vliv zejména reakce na dnešní čísla o inflaci (viz úvodník).
Eurodolar
Euro včera poprvé od roku 2002 sestoupilo na paritu vůči americkému dolaru. V odpoledním obchodování sice evropská měna ztráty vymazala, nicméně na frontě s dolarem vypadá i nadále velmi zranitelně. Proti euru totiž v nejbližším období hovoří nejen agresivnější měnová politika Fedu v porovnání s ECB, ale také geopolitická nejistota spojená s válkou na Ukrajině a především dodávkami plynu do EU. Pokud nedojde v tomto ohledu k dramatickému obratu (např. ukončení bojů na Ukrajině a citelný pokles cen energií), máme za to, že euro zůstane pod citelným tlakem a bude dále oslabovat pod paritu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory