(Kurzy.cz)
Daniel Beneš se zbavil již většiny akcií ČEZ
V posledních dvou týdnech akcie domácí
energetické společnosti ČEZ zažívají kurzově jedno z nejdivočejších období
ve své historii. Po červnovém dosažení téměř 14letých maxim nad hladinou 1 200
Kč se následně v pondělí ocitly již nedaleko hranice 900 Kč, resp. nakonec
zakončily na 935 Kč. Kromě vlivu valné hromady, potažmo dividendy, do vývoje
tentokrát negativně zasáhly zejména debaty o možné sektorové dani, tedy
dodatečném zdanění ČEZ. Jak se nyní ukázalo, těsně před letošním rozhodným dnem
na dividendu se již většiny akcií ČEZ zbavil předseda představenstva a generální
ředitel společnosti Daniel Beneš.
Již na konci roku 2019 došlo ke zrušení, řadou akcionářů kritizovaného, opčního akciového motivačního programu společnosti ČEZ. Stále však můžeme sledovat jeho doběh, jelikož přidělované opce šlo realizovat nejdříve po 2 letech, resp. nejpozději do 3,5 roku. V případě Daniela Beneše jsme v počátku letošního roku mohli zaznamenat uplatnění jeho zbývajících opcí na 5 753 akcií. Získal je za kurz zhruba 508 Kč. Aby do nich vlastně nemusel investovat vlastní finanční prostředky, prodal za kurz 812 Kč obratem na 3 753 akcií, čímž mu z transakce zbylo pár desítek tisíc korun, resp. především tedy 2 tisíce akcií ČEZ.
Prodeje za 24 miliónů korun
Po letošní divoké a dlouhé valné hromadě následně ve čtvrtek 30. června Daniel Beneš na pražské burze prodal v několika transakcích celkově 22 500 akcií ČEZ. A to při cenách 1 068-1 079 Kč, resp. za průměrnou cenu necelých 1 072 Kč. Jeho portfolio se tak smrsklo již jen na 9,5 tisíce firemních akcií. Vzhledem k pondělní ceně akcií ČEZ tedy v aktuálním ocenění necelých 8,9 mil. Kč. Z Top managementu, resp. představenstva ČEZ by tak v současnosti měl nejvíce firemních akcií vlastnit místopředseda představenstva Pavel Cyrani. Kromě 23 216 akcií ČEZ mu navíc zbývá ještě využít opce na dalších takřka 11,7 tis. akcií.
Připomenout lze, že právě ve čtvrtek 30. června se akcie ČEZ na pražské burze obchodovaly naposledy s nárokem na letošní dividendu. Ta nakonec byla valnou hromadou schválena ve výši 48 Kč, oproti vedením firmy původně navrhovaných 44 Kč. Oproti každoroční tradiční výplatě požitku od 1. srpna, se finančních prostředků nicméně akcionáři dočkají až 1. listopadu. Zmiňovaný Daniel Beneš tak na dividendě nakonec získá „jen“ 456 tis. Kč hrubého, když mohl inkasovat více než trojnásobek. Vzhledem ke zmiňovanému následnému kurzovému vývoji akcií ČEZ však vlastně učinil prozřetelné rozhodnutí, jelikož akcie ČEZ během dvou červencových seancí kurzově ztratily o zhruba „3 dividendy“.
Že by však Daniel Beneš prodával akcie ČEZ s vidinou jejich budoucího levnějšího nákupu je fata morgánou. Na burze si nikdy akcie ČEZ totiž přímo nekoupil. Výjimkou bylo pouze 400 akcií v prosinci roku 2017. Jednalo se však tehdy vlastně jen o napravení prohřešku. Daniel Beneš totiž tehdy ze získaných 150 tis. akcií ČEZ z opčního programu prodal obratem větší množství, než mu umožňovala pravidla. Ta totiž nařizovala, držet po získání akcií z opcí nadále akcie odpovídající alespoň 20 % možného realizovaného zisku. Ten se počítal z rozdílu tržního kurzu akcií ČEZ v den uplatnění programu a ceny opcí. Každopádně zrušení opčního motivačního programu na konci roku 2019 vlastně zároveň nepochopitelně rozvázalo v tomto ohledu managementu ruce. Zmiňovaných daných limitů se totiž již nemusí držet. Tedy může se zbavit všech akcií ČEZ, přestože nadále vykonávají manažerskou funkci.
K Danielu Benešovi možno zmínit výrazné především loňské transakce, které jsme rozebírali v článku „Šéf ČEZ prodal firemní akcie za více než 114 milionů korun“. Z hlediska odměn pak možno zmínit, že letošní valná hromada schválila zprávu o odměňování představenstva, které včetně v souhrnu získalo za vykonávání funkcí téměř 135 mil. Kč. Z toho tradičně nejvíce inkasoval právě šéf Daniel Beneš, kterému nicméně celková výše odměny meziročně stagnovala na necelých 35 mil. Kč. Odměny, které o rok dříve byly pro představenstvo v souhrnu o necelé 3 mil. Kč nižší, jsme tehdy podrobněji rozebírali v článku „Tantiém se představenstvo ČEZ dnes na valné hromadě nedočká“.
Prozřetelný bývalý předseda dozorčí rady
V top managementu ČEZ šlo v minulosti nalézt jen „drobné vlaštovky“, kdy někdo do firemních akcií zainvestoval alespoň „drobné“ vlastní finanční prostředky. Případné držení akcií ČEZ primárně vycházelo ze zmiňovaného opčního programu. Jako z jiného světa se v tomto ohledu jevil dnes již bývalý předseda dozorčí rady Otakar Hora. Ten byl do dozorového orgánu společnosti zvolen v roce 2018 a posléze v březnu 2020 vlastně učinil nevídaný krok. Do akcií ČEZ zainvestoval totiž přes 6 mil. Kč. A z dnešního pohledu ve velmi výhodný okamžik, kdy v době startu covidu cena nejen akcií ČEZ propadla. Kupoval tak za ceny okolo 400 Kč, tedy za zmiňované prostředky koupil téměř 15 tis. akcií ČEZ, které doposud neprodal. Z aktuálního pohledu lze jím držené akcie ocenit na takřka 14 mil. Kč, navíc v mezičase vyinkasoval dividendy. Doplnit lze, že funkční období Otakaru Horovi letos k valné hromadě skončilo, resp. novým předsedou dozorčí rady je nově Radim Jirout. Otakar Hora zůstal ve výboru pro audit, jehož se stal nově předsedou.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz