Do Týna nad Vltavou dorazila profesionální jednotka z Jaderné elektrárny Temelín krátce před 20. hodinou. Připojila se tak k místním profesionálním i dobrovolným hasičům při odstraňování následků bouře, která se večer prohnala Týnem nad Vltavou.
„Pomáhali jsme s odstraňováním následků lokální povodně, konkrétně s odčerpáním vody z budov odstraněním překážek, především popadaných větví. Zásah skončil v noci kolem jedné hodiny,“
Vedle toho ČEZ nabídl nejbližším obcím krizovou pomoc. Ty tak mají šanci velmi rychle od energetické nadace získat grant ve výši 50 tisíc korun na opravu škod.
„Pro všechny je lepší, když podobné zásahy a pomoc nejsou potřeba. Jsme ale rádi, že i touto cestou můžeme našemu okolí pomoci,“
Od roku 2016 jsou profesionální hasiči ČEZ zařazeni do takzvaného poplachového plánu Jihočeského kraje. Vyžaduje-li to především rychlost zásahu, může je krajský hasičský dispečink povolat. Loni temelínští hasiči zasahovali za hranicemi své elektrárny devatenáctkrát. Šlo například dopravní nehody, požáry nebo odklízeli spadlé stromy. K dispozici mají moderní zásahovou techniku a mimo jiné i například zásahovou plošinu s výškovým dosahem 42 metrů.
Temelínská jednotka má osm desítek hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.
Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín