Ministr Jan Lipavský představil priority MZV pro předsednictví v Radě EU
Ministr Jan Lipavský představil priority MZV pro předsednictví v Radě EU
21.06.2022 / 14:32 | Aktualizováno: 21.06.2022 / 14:44
Zahraničněpolitický program českého předsednictví v Radě EU vychází z pěti prioritních témat – Ukrajina, energetika, obrana, ekonomika a demokracie. Mezi geografické priority, na které se bude Česko během předsednictví soustředit, patří regiony východní Evropy, západního Balkánu, Indo-Pacifiku a Sahelu.
„Již za pár dní se Česko ujme historicky druhého předsednictví v Radě EU. Pro naši zemi jde o jednu z nejvýznamnějších zahraničněpolitických událostí několika posledních let a osobně cítím velkou zodpovědnost za to, že v takto turbulentní době budeme formovat zahraniční politiku EU,“ řekl Lipavský.
Úkolem českého předsednictví bude provést Evropu současnou složitou situací vyvolanou ruskou agresí proti Ukrajině, inflací či dozvuky pandemie. Zásadní prioritou českého předsednictví v oblasti vnějších vztahů bude podpora územní celistvosti, poválečná obnova a pomoc Ukrajině. Ať už jde o ubytování ukrajinských uprchlíků, organizaci rekonstrukční konference nebo o zajištění dostatečné podpory pro udělení kandidátského statusu EU Ukrajině.
Dále se české předsednictví zaměří na témata energetiky a ekonomiky. Cílem předsednictví bude postupně ukončovat závislost na dodávkách energií z Ruska a přispět k zajištění alternativních dodavatelů. Toho můžeme docílit také uzavřením nových dohod o volném obchodu nebo investicemi do energetické infrastruktury v zahraničí prostřednictvím naplňování evropské iniciativy „Global Gateway“.
„Vedle energetiky se ale chceme soustředit také na novější odvětví, a to na zelenou diplomacii. Ochrana klimatu je na Západě dnes již běžnou záležitostí a Evropa ji ve svém budoucím směřování nemůže ignorovat,“ uvedl šéf české diplomacie.
Chování Kremlu nám zároveň ukazuje, že musíme zvýšit výdaje na obranu a zintenzivnit spolupráci mezi EU a NATO a dalšími zahraničními partnery například na poli kyberbezpečnosti a hybridních hrozeb.
V neposlední řadě se předsednictví zaměří na podporu občanské společnosti, demokracie, nezávislých médií a posílení mezinárodních sankčních režimů.
„Česká zahraniční politika pod mým vedením navazuje na odkaz Václava Havla. Česko proto během svého působení v předsednické roli bude zdůrazňovat lidskoprávní rozměr zahraniční politiky,“ dodal ministr Lipavský s tím, že demokratické instituce, občanskou společnost a svobodná média, včetně například nezávislých ruských a běloruských médií.
V rámci evropské zahraniční politiky bude Česko skrz své předsednictví prosazovat jednotnou politiku vůči Rusku, revizi politiky východního sousedství a podporovat rozšiřování EU o státy západního Balkánu, Ukrajiny, Moldavska a Gruzie.
Neméně důležité ale budou i regiony Indo-Pacifiku a Sahelu, kde bude cílem podporovat regionální stabilitu, rozvojovou a technologickou spolupráci či vzájemný politický dialog. Klíčovou průřezovou prioritou bude prohlubování transatlantického partnerství a spolupráce EU s USA v oblasti bezpečnosti, ekonomiky a podpory demokracie ve světě.
přílohy
Priority MZV pro CZ PRES - 145 kB pdf (Acrobat dokument) 21.6.2022
Prezentace PRES MZV - 326 kB pptx (Dokument) 21.6.2022
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?