Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  16.06.2022 10:19:12

Hříšná ECB

Evropská centrální banka (ECB) po včerejším mimořádném jednání Řídící rady oznámila, že urychlí práce na mechanismu, který pomůže zmírnit rozdíly ve výnosech státních dluhopisů eurozóny. Jednání bylo svoláno nečekaně ve světle aktuálních výprodejů státních dluhopisů zejména finančně slabých, silně zadlužených jižních zemí eurozóny.

Výprodeje vedou k poklesu cen těchto dluhopisů, a tedy k růstu jejich výnosů, což nakonec způsobuje růst nákladů na obsluhu státního dluhu daných zemí. Například zatímco německé desetileté výnosy se ještě nedostaly nad 2 %, italské už atakují čtyřku (kam se ovšem hrabou na české, které jsou nemají daleko do 6 %).

Základ chystaného mechanismu je jasný: ECB bude nakupovat dluhopisy těchto zemí (nebo bude snižovat svou držbu těchto dluhopisů pomaleji, než tomu bude u dluhopisů ostatních zemí eurozóny). ECB tak vlastně bude uměle zesilovat poptávku po těchto dluhopisech, pro soukromé investory čím dál méně atraktivních. 

ECB už má pro tento mechanismus i vznešené, bohulibé označení: půjde o oboj proti „fragmentaci trhu“ (se státními dluhopisy v eurozóně). Tato fragmentace totiž podle ECB oslabuje účinnost společné měnové politiky.

My, kteří nejsme nuceni mluvit euronewspeakem, bychom namísto „fragmentace trhu“ mluvili spíš o tom, že ceny dluhopisů zkrátka zcela standardně a v souladu s logikou tržní ekonomiky odrážejí vnímání rizik. Po několika letech, kdy byly rozdíly mezi členy eurozóny v oblasti rizik „zažehleny“ kvantitativním uvolňováním ECB, se tak vrací problém, že členové eurozóny se navzájem z pohledu fiskální disciplíny a výsledné zadluženosti velmi liší a do oblasti s jednou společnou měnou nepatří.

Snaha ECB rozdíly v ocenění rizik zahladit svým „bojem proti fragmentaci“ ještě zesiluje dlouhodobé podezření, že tato instituce páchá měnové financování (financování státních dluhů nově vytvořenými penězi) – tedy velký centrálněbankovní hřích způsobující inflaci. Nebude asi dlouho trvat, a onen nový mechanismus bude soudně napaden (nejspíš německými) právníky nebo ekonomy, podobně jako byly některé aktivity ECB napadeny už v minulosti. 

Michal Skořepa, analytik České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz



Přečtěte si také:

22.05.2015Jste majiteli hříšných titulů? STOX.CZ (Grant Capital)
03.02.2015Coeure (ECB): Kdyby QE nestačil, podnikne ECB další kroky Research (Česká spořitelna)
19.11.2014Jste majitelem hříšného titulu? STOX.CZ (Grant Capital)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688