Dávám vám rok, maximálně dva. IT na zajímavou práci déle nečekají
Rok, maximálně dva, to je doba, po kterou je činorodý IT expert ochoten čekat na zajímavou práci. „Pokud se jí nedočká, hledá jinde,“ říká lovec IT talentů Vladimír Kočí. Až třetina nespokojených ajťáků odchází do jednoho roku, nejčastěji již během zkušební doby, pětina pak po jejím skončení.
Tisíce, možná až desetitisíce IT expertů. Tolik jich aktuálně chybí v České republice. Zatímco Český statistický úřad uvedl loni číslo čtrnáct tisíc, zpravodajský portál Hospodářské komory České republiky uvádí dokonce třicet tisíc. „Poptávka po IT talentech je v České republice dlouhodobě velmi vysoká, což vytváří konkurenční prostředí pro nábor nových talentů. Na základě našich údajů odhadujeme, že zde stále chybí přibližně 30 000 specialistů,“ říká pro zmíněný server Komora šéf firmy Techloop Andrew Elliott. Celosvětově dokonce chybí podle údajů International Data Corporation téměř jeden a půl milionu vývojářů a během tří let by se měl počet ztrojnásobit. V Česku chybějí podle Vladimíra Kočího ze společnosti R4U hlavně vývojáři, analytici, datoví specialisté a datoví analytici, a také embedded vývojáři.
Třetina IT odchází ve zkušební lhůtě. Mohou si to dovolit
„Rok, maximálně dva.“ Parafráze legendární filmové hlášky sedí na situaci na pracovním trhu přesně. Ať už se jedná o tzv. mileniály, generaci Y či Z, pro většinu IT expertů platí, že na atraktivní náplň práce obvykle nevydrží čekat příliš dlouho, a pokud nepřichází, může se ajťák rychle rozhodnout změnit zaměstnavatele. „Podle našich zkušeností je asi třicet procent IT lidí, kteří nejsou na nové pozici spokojení, schopno odejít nejdéle jeden rok od nástupu a hledat zajímavější práci. Nejčastěji hned během zkušební doby, kdy jim ještě dobíhají další výběrová řízení, a proto se mohou pohodlně vrátit k nabídkám, které nedávno odmítli,“ říká Kočí. Firma ale nemá vyhráno ani poté, kdy nová posila zkušební lhůtu přečká, mimo jiné proto, že nový člověk je i nadále setrvale bombardován nabídkami práce. „Asi dvacet procent nespokojených IT expertů opouští firmu do jednoho roku přesto, že neodešli ve zkušební lhůtě,“ vysvětluje Kočí. Zaměstnavatel by se přitom neměl spoléhat na atraktivitu výdělku, kterým by si specialistu zavázal – platí totiž, že zaměstnanci přestávají od určité úrovně vnímat svou odměnu jako rozhodující kritérium. U lukrativně honorovaných profesí, jakou většina IT pozic je, to platí dvojnásob. „IT experti často touží být u něčeho nového, zajímavého, nejlépe převratného – u něčeho, co má potenciál být „novým“ Googlem nebo Amazonem, a pokud jen udržují nebo upravují stávající systémy, odcházejí.“
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun