ESG, návratnost investic a ne moc přesvědčivé argumenty
Podle Bloombergu nastal určitý útlum nadšení, které panovalo kolem ESG investování. Tématu se na tomto kanálu věnoval i Steve Rattner z Willett Advisors. Podle něj je úplně v pořádku, když se akcionář a investor řídí principy, které jsou v souladu s jeho názorem na to, jak bychom se měli chovat k životnímu prostředí, ve společnosti a podobně. Hluboce skeptický ale Rattner podle svých slov zůstává k názoru, že investice prováděné na základě ESG mají potenciál generovat mimořádnou návratnost.
Za samotného investičního hlediska může být tlak ze strany ESG i „kontraproduktivní“, expert míní, že takovým příkladem je Unilever. „Myslím, že je třeba oddělit ESG jako způsob, jak se chovat jako akcionář, a představu, že firmy díky ESG vydělají více peněz,“ dodal Rattner.
ESG investování by se mělo držet principů ohleduplnosti k životnímu prostředí, společnosti a všem, kteří se nějak podílí na chodu dané firmy. Na téma se Bloomberg ptal i Larryho Summerse, podle kterého nastává obvykle problém ve chvíli, kdy se snahy o ochranu životního prostředí začnou spojovat s ekonomickými cíli. Pak „zaznívají ekonomické argumenty, které nejsou nijak zvlášť přesvědčivé.“
Summers poukázal i na názory, podle nichž by se centrální banky měly více věnovat rizikům spojeným se změnami klimatu. Podle nich jde o rizika významná, která by mohla ovlivnit stabilitu finančního systému. Ovšem ekonom míní, že ve skutečnosti zatím nebyly předloženy žádné důkazy naléhavosti tohoto problému v oblasti centrálního bankovnictví.
Ohledně ESG na investice Summers také žádné velké nadšení nevykazoval. Podle něj došlo k tomu, že na počátku se některé firmy vydaly ESG směrem. To se setkalo s poptávkou ze strany investorů, která pomohla k růstu cen akcií těchto společností. Tento růst nicméně nebyl dán nějakou lepší fundamentální situací firem, ale právě tím, že dokázaly uspokojit poptávku po ESG investování. Podle ekonoma je dokonce možné, že řada firem „dělá ESG rámus“ s cílem vyhnout se přísnější regulaci a vládním zásahům. Snaží se tak budit dojem, že nějaký problém se již řeší a že není potřeba, aby se mu vláda dále věnovala změnou své politiky. Jde ale jen o zdání.
Rattner na závěr rozhovoru zopakoval, že on neviděl moc důkazů o tom, že by ESG generovalo nějaké vyšší investiční návratnosti. Ztotožňuje se pak se Summersovým názorem, protože „není prací Fedu či firem řešit určité problémy, musí se u nich aktivovat vláda a řešit je.“
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?