Pojištění vývozu do zemí oecd zlevňuje až o polovinu, ukazuje nový ceník EGAP
Aktualizace ceníku exportní pojišťovny EGAP vývozcům razantně zlevňuje pojistné. V případě investičního pásma „BBB- a lepší“ sazba v meziročním srovnání klesá o 50 %. Ve spekulativním pásmu „BB+ a níže“ zlevňuje o 30 %. Nová verze kalkulačky pojistných sazeb se vztahuje na pojištění úvěru s dobou splácení nejméně dvou let, a to na transakce s konečnými dlužníky v zemích OECD s vysokým příjmem a země eurozóny s vysokým příjmem.
Ilustrace: Shutterstock
„Je to dobrá zpráva pro české exportéry, kterým se ve vybraných případech zlevňuje pojistné. Nový ceník tak vychází vstříc českým firmám, které hledají náhradu za obchodní příležitosti, o které je připravila ruská invaze na Ukrajinu,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP Jan Procházka.
Nastavení pojistných sazeb EGAP vychází primárně z tržního ocenění úvěrového rizika na trhu korporátních dluhopisů, které se vyjadřuje na roční bázi ve formě marže nad bezrizikovou úrokovou sazbou pro jednotlivé ratingy.
V uplynulých dvou letech pojišťovna podpořila český vývoz do zemí OECD v řádu několika miliard korun. Poptávku po pojištění vývozu do ekonomicky vyspělých zemí zvedla pandemická krize a snížená ochota komerčních pojišťovacích subjektů k riziku.
Celkový objem českého exportu podpořeného EGAP aktuálně přesahuje částku 1 bilion korun. Za 30 let fungování tak EGAP podpořil vývoz českých exportérů do 130 zemí světa, od Austrálie až po Zambii. Mezi historicky největší obchodní případy patří například modernizace železniční tratě v Ázerbájdžánu. Od roku 2011 tam české firmy s pojištěním EGAP zmodernizovaly přes 900 kilometrů železnice za 750 milionů eur. Dále jsou to vodní elektrárny společnosti Energo-Pro v Gruzii, Bulharsku a Turecku. Loni dokončený projekt turecké elektrárny Alpaslan 2 v hodnotě 600 milionu dolarů přitom představuje největší českou investici v Turecku od roku 1989 a zároveň největší českou porevoluční investici do vodní energie.
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna