Snaha Ruska uniknout defaultu se blíží ke konci
Na začátku měsíce tomuto osudu Rusko uniklo, když na poslední chvíli zaplatilo investorům z nezablokovaných účtů mimo Spojené státy. I nyní nebude default okamžitý, neboť Rusko v očekávání amerického rozhodnutí s předstihem zaplatilo 100 mil. dolarů splatných tento pátek. Svému osudu však uniklo patrně jen o měsíc. Na konci června jsou splatné kupony tří dluhopisů, z nichž jeden neumožňuje jiné platby než v dolarech. Ty však nyní nebude možné provést.
Jedná se o paradoxní situaci, kdy je dlužníku bráněno ve splátkách dluhu. Americká vláda se tímto rozhodla Rusko ocejchovat jako neplatiče navzdory řadě silných protiargumentů. Náklady zablokování plateb neponese Rusko, ale zahraniční investoři. Rusko naopak ušetří prostředky, které bude moci využít jinak, například na financování své válečné mašinérie. Nicméně zahraniční investoři nemusí úplně zoufat. Americké rozhodnutí má dopad primárně na americké investory. Platbám investorům v jiných zemích, které nevyžadují součinnost amerických bank zatím nic nebrání. To se ale může změnit na konci června, kdy končí Rusku výjimka pro splácení dluhu ve Velké Británii. Přísnost Velké Británie vůči ruským dlužníkům zatím nasvědčuje tomu, že by mělo dojít k jejímu prodloužení. To by Rusku uzavřelo možnost splátek skrze londýnské banky požadovanou v dokumentaci dluhopisů. Pak by zbývalo jen jediné. Investorům zaplatit v rublech. Z pohledu investorů je to skoro totéž, jako nedostat zaplaceno vůbec. K rublovým účtům se totiž nedostanou díky ruským omezením na pohyb kapitálu. S uvolněním těchto omezení však Rusko nebude pospíchat, neboť v západních zemích se množí úvahy o možné konfiskaci majetku ruského statu a oligarchů. zabavený majetek by mohl být použit na financování poválečné obnovy Ukrajiny. V tomto scénáři by se Rusko mohlo na zahraničních investorech aspoň symbolicky zahojit. Ruský majetek v zahraničí představuje potenciálně lákavé sousto i pro zahraniční investory, kteří by mohli u soudů požadovat náhradu za nesplacený ruský dluh. Jedná se zejména o část zmrazených ruských devizových rezerv dosahující 285 miliard dolarů, čili řádově desetinásobku hodnoty ruských dluhopisů v držení zahraničních investorů. Ty by však Rusko nevzdalo bez boje a své peníze by zarputile bojovalo o soudů s poukazem na "vynucený" charakter defaultu. Sága ruského dluhu každopádně dnešním dnem nekončí. Jen se otevírá jeho další kapitola.
Martin Pohl
Martin Pohl má za sebou osmnáct let na pozici makroekonomického analytika společnosti Generali Investments CEE, kde nese zodpovědnost za analýzu vývoje ekonomik a finančních trhů Spojených států amerických, Slovenska, Ruska a Turecka s důrazem na měny a dluhopisy. V rámci společnosti se dále podílí na tvorbě investičních strategií a poskytuje podporu při správě klíčových portfoliích. Vystudoval VŠE se zaměřením na hospodářskou politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Na stejné univerzitě získal i titul Ph.D. v oboru finance. Volný čas věnuje hlavně péči o dceru a mezi jeho zájmy patří četba a rekreační sporty jako běh, jóga či fitness.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?