Regulace kryptoměn? Ano, ale rozumně
Regulace kryptoměn musí být nastaveny rozumně. Jejich cílem by měla být podpora kryptoměnových projektů, nikoli plošné zákazy a omezování technologického rozvoje. Tyto závěry prezentoval na konferenci FIN (R)Evoluce jeden z hlavních řečníků akce Adam Neuberger, odborník na kryptoměny a spoluzakladatel projektu Probinex. Osmý ročník konference se letos konal v pražském hotelu Jalta. Kryptoměny byly jedním z hlavních témat akce.
„V oblasti kryptoměn vzniká už dnes svět centralizovaný a decentralizovaný. Zjednodušeně jej nazývám pohoda versus svoboda. Regulovaná cesta bude pro většinu méně zkušených investorů určitě daleko užitečnější a zajistí jim větší míru bezpečnosti. Na druhou stranu regulace seberou část svobody, která kryptoměny od začátku provázela,“ uvedl Adam Neuberger, spoluzakladatel projektu Probinex.
Pravidla pro regulaci kryptoměn se aktuálně řeší v řadě zemí po celém světě. V rámci Evropské unie se projednává soubor opatření pod názvem Markets in Crypto-assets (MiCA). Předpokládaný termín implementace legislativy v členských zemích EU je do konce roku 2024.
„Díky regulaci dojde k přijetí kryptoměn širší veřejností, což také zmenší velké výkyvy ceny, o kterých se často mluví. Je ale nutné, aby měla nová pravidla rozumnou podobu a jejich cílem bylo podpořit rozvoj krypto projektů a podnikání v této oblasti, nikoli omezení technologického rozvoje či nesmyslné zákazy,“ doplnil Adam Neuberger.
Finanční systémy se v posledních týdnech a měsících po celém světě potýkají s nepříznivým vývojem. Po covidovém útlumu se objevila hrozivě narůstající inflace. Celou situaci pak umocnil konflikt na Ukrajině. Je tedy přirozené, že ve společnosti panuje nervozita a začíná růst poptávka po produktech, které dokáží i navzdory výše zmíněným faktorům zabránit znehodnocování peněz. Do povědomí veřejnosti se proto stále silněji dostávají i kryptoměny. Z otloukánka na okraji zájmu se stalo dynamické a rychle se rozvíjející prostředí, do nějž každým rokem proudí stále více prostředků.
Rostoucí oblibu kryptoměn nejlépe dokumentuje řeč čísel. Od roku 2017 vzrostla tržní kapitalizace z 820 milionů dolarů na dnešních 2,8 bilionu dolarů. Velkou oblibu si získávají kryptoměny i v ČR, jen za rok 2021 investovali Češi do kryptoměn více než 5 miliard korun.
Potenciál kryptoměn a blockchainu dokazují i rostoucí počty uživatelů. Kryptoměnová peněženka Blockchain.com zaznamenala v rozmezí dubna 2017 a dubna 2022 nárůst počtu uživatelů z 20 milionů na více než 82 milionů, což je více než 300 %.
Nárůsty ve stovkách a tisících procent v této oblasti nejsou ničím neobvyklým, a to ani u cen jednotlivých kryptoměn. Právě vidina snadného výdělku je hlavním důvodem, proč digitální mince a tokeny všeho druhu prožívají nebývalý rozmach. S přibývajícím počtem uživatelů však dochází také k nárůstu podvodů. Jen za rok 2021 bylo ukradeno 14 miliard dolarů, což činí nárůst 79 % oproti roku předchozímu.
Nejen podvody, ale rovněž trestná činnost obecně jsou jedním z důležitých důvodů, proč se už i centrální autority jednotlivých států začínají zabývat způsoby, jak kryptoměny regulovat a dát této oblasti jasná pravidla. Podobné otázky řeší aktuálně i samotná kryptoměnová komunita. Ta je v pohledu na přicházející regulace rozdělena na dva názorové proudy, a to na podporovatele nových pravidel a odpůrce snahy o centralizaci.
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory