Od června se zvýší kompenzace, které nahrazují výdělek po pracovním úrazu nebo při nemoci z povolání
Aby ti, kdo pobírají náhrady za výdělek, o který přišli v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, případně pozůstalí po nich, dostávali vyšší kompenzace, sáhla vláda k nutným změnám. Dnes na svém jednání rozhodla o tom, že se od června budou částky valorizovat o 8,2 procenta průměrného výdělku, z nichž se tyto kompenzace počítají.
„Při výpočtu náhrad hraje roli nejen průměrný výdělek, ale také výše vyplácených důchodů. Ty se budou od června valorizovat o 8,2 procenta. Aby příjemci kompenzací dostali skutečně na účet větší částky, je nutné zvýšit i průměrné výdělky, podle kterých se stanovují zmíněné náhrady,“ zdůvodnil změny ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten dále vysvětlil, že jde o kompenzace, které zaměstnavatelé podle zákoníku práce platí zaměstnancům nebo jejich pozůstalým (v případě smrti zaměstnance) tehdy, kdy přijdou o příjem kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání.
Při výpočtu uvedených náhrad platí, že pokud dojde ke zvýšení invalidního nebo pozůstalostního důchodu, sníží se o tuto částku i poskytovaná náhrada. Pokud by tedy vláda pravidla nezměnila, příjemci náhrad by dostávali v součtu i po červnové valorizaci stále stejnou částku.
Náhrada za ztrátu na výdělku kompenzuje snížení příjmu zaměstnance po skončení pracovní neschopnosti. Zaměstnanci přísluší ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.
Náhradu nákladů na výživu pozůstalých dostávají pozůstalí po zaměstnanci, který jim poskytoval výživu nebo měl povinnost ji poskytovat. Činí 50 % průměrného výdělku zaměstnance, zjištěného před jeho smrtí, pokud výživu poskytoval jedné osobě, a 80 % výdělku, pokud vyživoval více osob. Od částek, které připadají na jednotlivé pozůstalé se odečte důchod přiznaný pozůstalým z důvodu smrti zaměstnance (např. sirotčí nebo vdovský důchod).
Ke stažení
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Valorizace důchodu 2024 - kalkulačka online: průměrný starobní důchod se od ledna 2024 zvýší o 400 korun
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Volná pracovní místa MPSV - hledání volných míst
- Volná pracovní místa MPSV - hledání volných míst
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Od června se zvýší kompenzace, které nahrazují výdělek po pracovním úrazu nebo při nemoci z povolání
- Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech a nemocech z povolání, § 105 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech a nemocech z povolání, § 105 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb., porovnání znění k 1.1.2008
- Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech a nemocech z povolání, § 105 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb., porovnání znění k 1.8.2007
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory