Investic do emirátů přibývá, země usiluje o další dynamický růst - příliv přímých zahraničních investic vyskočil v roce 2021 o 3,9% a dosáhl 20 miliard USD
Příliv přímých zahraničních investic do Spojených arabských emirátů vyskočil v roce 2021 o 3,9 % a dosáhl 20 miliard amerických dolarů. Vzestup signalizuje, že cíl dosáhnout zahraničních investic ve výši 150 miliard USD a 270 miliard USD do roku 2030 a 2051 je dosažitelný. České firmy, které působí v zemědělství, výrobním sektoru a sektoru služeb, se mohou zapojit i prostřednictvím 100% vlastněných podniků.
Mezi atraktivní obory pro zahraniční investory patří maloobchod. Foto: Shutterstock
Konzultační společnost Kearney řadí v indexu důvěry v zahraniční investice společností Spojené arabské emiráty na 15. místo ve světě a první v rámci regionu. Mezi hlavní důvody patří legislativa přátelská k investorům, která se snaží investory chránit, poskytovat nové investiční příležitosti a zajistit stabilitu podnikání.
Silné úvěrové ratingy od mezinárodně uznávaných agentur (Fitch Ratings AA-, Moody’s Investors Service AA2) odrážejí schopnost federální vlády dostát svým závazkům. Robustní úvěrový profil Spojených arabských emirátů vychází z vysoké úrovně hrubého domácího produktu na obyvatele (70 160 dolarů podle parity kupní síly v roce 2021), silných mezinárodních vztahů, inovativních politik na podporu udržitelného rozvoje a přispívajících faktorů, které ovlivňují schopnost Spojených arabských emirátů odolávat ekonomickým a finančním výzvám.
NADĚJNÁ ODVĚTVÍ
Přímé zahraniční investice ve Spojených arabských emirátech míří především do odvětví jako velkoobchod a maloobchod, realitní činnosti, finanční služby, pojišťovnictví, výroba a těžba. Tato odvětví tedy nabízejí příležitosti také pro české firmy, které v nich působí a jsou schopny splnit podmínky pro vstup na trh. Hlavními investory ve Spojených arabských emirátech jsou Švýcarsko, Velká Británie, Indie, USA, Francie, Rakousko, Japonsko, Saúdská Arábie, Kuvajt a Nizozemsko.
Cílem legislativy, která vstoupila v platnost v minulých letech, je podpořit investiční prostředí, rozšířit a diverzifikovat výrobní základnu a přilákat přímé zahraniční investice do pokročilých technologií, znalostí a vzdělávání. Umožňuje zahraničním investorům vlastnit až 100 % podniku. Mezi další pobídky a výhody patří záruka ochrany investic, možnost finančního převodu, možnost změny partnerství, fúze, nabytí a převodu vlastnictví v souladu se zájmem investora.
Zákon se vztahuje pouze na cizí státní příslušníky, kteří zakládají investiční projekty na pevnině (Mainland) Spojených arabských emirátů a splňují kritéria minimálního základního kapitálu požadovaného pro každou povolenou činnost v rámci přímých zahraničních investic (PZI). Mezi další podmínky patří schopnost investičního projektu využívat moderní technologie, přinášet vysokou přidanou hodnotu, podílet se na výzkumu a vývoji a splňovat požadavky licenčních subjektů ve Spojených arabských emirátech.
POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ SEZNAM
PZI má na starosti oddělení přímých zahraničních investic na ministerstvu hospodářství. Mezi jeho kompetence spadá navrhování politik PZI, sestavování komplexní databáze investičních údajů a informací a vytváření atraktivního prostředí pro investice. Výboru pro přímé zahraniční investice předsedá ministerstvo hospodářství. Odpovídá za přípravu seznamu hospodářských odvětví a činností, které jsou povoleny pro přímé zahraniční investice. Seznam povolených aktivit se nazývá pozitivní seznam. Výbor může také schválit více PZI, které nejsou zahrnuty do pozitivního seznamu, podle doporučení příslušných místních a federálních licenčních subjektů.
Pozitivní seznam uvádí 122 ekonomických činností, které jsou povoleny pro 100% zahraniční vlastnictví. Pod pozitivním seznamem jsou tři základní kategorie, ve kterých může investor zahájit své podnikání – zemědělství, výrobní sektor a sektor služeb. Naopak existuje i negativní seznam, který přímé zahraniční investice v určitých oblastech nepovoluje. Tento negativní seznam obsahuje aktivity v oborech ropného, obranného a bezpečnostního průmyslu, bankovní a finanční činnosti a pojišťovnictví.
Projekty přímých zahraničních investic mohou mít dvě právní formy – společnost s ručením omezeným (včetně společnosti s jednou osobou, jedním vlastníkem) nebo soukromou akciovou společnost (včetně společnosti jedné osoby, jednoho vlastníka). Každý licenční orgán v kterémkoliv z emirátů v rámci své jurisdikce specifikuje podmínky a postupy potřebné k vytvoření a licencování projektů přímých zahraničních investic. Instituce, které podporují přímé zahraniční investice a mohou napomoci se vstupem na trh, jsou například Abu Dhabi Investment Office (ADIO), Dubai FDI, nebo Sharjah FDI Office (Invest in Sharjah).
Díky našim firmám o nás ví celý svět
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?