Do cvičení budou zapojeny všechny osoby, které se v danou chvíli v elektrárně budou nacházet, vyjma pracovníků zajišťující bezpečný a spolehlivý provoz na všech čtyřech blocích. Preventivní havarijní cvičení pomáhají energetikům prověřit funkčnost nastavených postupů, ověřit platnost dokumentace nebo funkčnost komunikačních prostředků pro řešení mimořádných událostí.
V pořadí druhé cvičení letošního roku, svým rozsahem největší, bude probíhat ve dnech 9. -10. května. V rámci připraveného scénáře energetici v pondělí dopoledne cvičně spustí zvukové sirény v areálu Jaderné elektrárny Dukovany, které mohou být slyšet v okolí. Na tyto zvukové projevy není nutné reagovat. V průběhu druhého dne se budou v zóně havarijního plánování, která je v okruhu 20 km kolem elektrárny, pohybovat mobilní monitorovací skupiny a procvičovat sběr vzorků a monitorovat stav okolí elektrárny.
„Cílem těchto cvičení je ověřit připravenost našich zaměstnanců i všech osob pohybujících se v areálu elektrárny i na velmi málo pravděpodobné události. Plošné ukrytí bude po roční pauze opět součástí cvičení. To má prověřit znalost všech osob v elektrárně, jak v daných situacích postupovat a jak se zachovat,“ prozradil o cvičení Roman Havlín, ředitel JE Dukovany.
V Jaderné elektrárně Dukovany je do systému řešení neobvyklých událostí zapojeno 90 zaměstnanců, kteří jsou rozděleni do 4 směn. Na závěr každého cvičení energetici vyhodnotí celý průběh a navrhnou případná nápravná opatření. Cvičení se pravidelně účastní také psycholog nebo pozorovatelé z řad inspektorů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Další cvičení je v Dukovanech plánováno v červnu.
Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany