Goldman Sachs přináší na trh půjčku zajištěnou bitcoinem
Goldman Sachs přináší na trh půjčku zajištěnou bitcoinem
Možná jste již přemýšleli o možnosti vytvořit produkt, který by vám umožnil získat půjčku nebo hypotéku, která by akceptovala vaše kryptoměny namísto klasické zástavy například v podobě nemovitosti. Nebo jste se možná ocitli v situaci, kdy jste zoufale potřebovali hotovost, ale nechtěli jste přijít o potenciální zisky z růstu hodnoty svých kryptoměn jejich prodejem. Společnost Goldman Sachs přišla s revolučním produktem, který toto vše umožňuje a propojuje tradiční finance se světem kryptoměn. Tento krok by navíc mohl mít významný pozitivní dopad na přijetí kryptoměn po celém světě a k vrcholu nám možná chybí už jen jeden dílek skládačky.
Co to znamená pro svět tradičních financí a jak to funguje?
Půjčování má v tradičním finančním ekosystému nesmírně důležité místo a totéž lze říci i o světě kryptoměn, kde se půjčování stalo lukrativním zdrojem pasivního příjmu pro mnoho firem i jednotlivců. Navíc jsme dlouhodobě svědky obrovského nárůstu přijetí kryptoměn, a to nejen běžnými lidmi, ale i velkými institucionálními investory. Bylo tedy pravděpodobně jen otázkou času, kdy se objeví podobný produkt, který by uspokojil rostoucí poptávku zahrnující digitální aktiva.
Dá se říci, že velké banky na tento krok čekaly, což pramenilo především z nedůvěry vůči kryptoměnám a bitcoinu. Dnes však již i tyto instituce pravděpodobně chápou, že potenciální výnosy výrazně převažují nad riziky, k nimž dnes patří především stále značná volatilita celého odvětví a problémy spojené s regulací. Nicméně vzhledem k rostoucí poptávce postupně přinášejí produkty a služby s přímou vazbou na kryptoměny - správu aktiv, obchodování a investice. Půjčky, které využívají kryptoměny jako kolaterál, tak představují další logický krok ve vývoji poskytovaných produktů.
Jak to vlastně funguje? Princip je v podstatě velmi jednoduchý. V minulosti bylo jedinou možností pro investora do kryptoměn, který je z nějakého důvodu potřeboval převést na hotovost, jejich prodej. Tím však samozřejmě přišli o případné zisky, které mohly vzniknout z růstu ceny daného aktiva. Díky novému produktu Goldman Sachs může tyto kryptoměny použít jako zástavu za půjčku a nadále profitovat z růstu cen. U tohoto typu úvěru, který je z pohledu banky rizikový, se pracuje s takzvanou strategií řízení rizika 24 hodin denně. V případě prudkého poklesu ceny kryptoměny může být kolaterál zlikvidován nebo může být klient požádán o navýšení kolaterálu o další aktiva.
Možná jsme jen krůček od vrcholu přijetí kryptoměn.
V tomto ohledu tradiční finančnictví v podstatě jen dohání odvětví decentralizovaného financování (DeFi), které umožňuje i těm nejmenším (z hlediska kapitálu) uživatelům vydělávat na půjčování kryptoměn, a to prakticky bez zbytečného papírování. Goldman Sachs tak může významně pomoci propojit tradiční finanční svět a decentralizované finance. Neméně důležitá je změna postoje této velké banky, která ještě před dvěma lety nevěřila, že kryptoměny jsou skutečnou třídou aktiv, a dnes je nejen uznává jako třídu aktiv, ale aktivně nabízí svým klientům poměrně širokou škálu služeb a produktů s vazbou na kryptoměny. Může se také pochlubit vlastním výzkumným týmem pro kryptoměny, který pravidelně zveřejňuje (většinou pozitivní) zprávy o trhu s kryptoměnami. To bude mít jistě vliv na rychlost přijetí kryptoměn celou Wall Street a je pravděpodobné, že se tímto směrem začnou ubírat i další frakce tradičních financí.
Goldman Sachs však není zdaleka jedinou vlaštovkou, která se o odvětví kryptoměn stále více zajímá. Společnost Microstrategy si teprve nedávno vzala půjčku 200 milionů dolarů od společnosti Silvergate, která je kryta bitcoiny, a použila tyto peníze na nákup dalších BTC. To potvrzuje skutečnost, že bitcoin již není považován pouze za vysoce spekulativní investici. Lze předpokládat, že ve šlépějích Goldman Sachs se postupně vydají i další větší i menší hráči.
Posledním pomyslným dílkem skládačky, který by představoval skutečný zlom a konečné uznání kryptoměn hlavním finančním proudem, je schválení spotového ETF v USA. Americký Fed dostává řadu podobných žádostí od různých společností, ale zatím je všechny zamítl. Analytici však předpovídají, že ke schválení prvního spotového ETF může dojít již brzy, a shodují se, že následně můžeme být svědky prodloužené býčí série bitcoinu, kde prakticky neexistuje žádný limit hodnoty.
Zdroje: https://bitcoinist.com/, https://dailyhodl.com/, https://techstory.in/, https://www.newsbtc.com/.
CryptoKingdom.cz
Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.
Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.
Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?