Německé mimořádné výdaje na zbrojení jsou šance pro náš obranný průmysl
Německé mimořádné výdaje na zbrojení jsou šance pro náš obranný průmysl
03.05.2022 / 11:59 | Aktualizováno: 03.05.2022 / 13:54
Projev spolkového kancléře Olafa Scholze pronesený dne 27. 2. na mimořádném zasedání Spolkového sněmu v reakci na ruský útok na Ukrajinu znamenal, kromě vyjádření solidarity s napadeným národem, zásadní změnu v přístupu k obraným technologiím a zbrojnímu průmyslu v novodobých německých dějinách. Slovy o tom, že žijeme v bodě zvratu, po kterém již nic nebude takové jako dříve a odkazem na své předešlé vystoupení na Mnichovské bezpečností konferenci, v němž kancléř eufemicky zmínil, že „potřebujeme lodě, které se plaví a letadla, která létají“, uvedl zásadní oznámení o zvýšení výdajů na vojenské vybavení Bundeswehru. Ohlášené mimořádné výdaje v hodnotě 100 miliard euro (cca 2,5 bil CZK) a následné zvýšení výdajů na obranu na Severoatlantickou aliancí požadovaná 2 % HDP a nepřinesou jen rozsáhlou modernizaci zbraňových systémů německé armády, ale i výrazný podnět pro rozvoj průmyslu, technický vývoj a masivní investiční vlnu do rozšíření a modernizace výrobních zařízení.
Dle mnoha komentářů přispějí mimořádné výdaje hlavně k rozšíření objednávky bojových vozidel pěchoty PUMA – společného projektu firem Rheinmetall, KNDS a PSM Kassel. Do Bundeswehru by mělo zamířit 229 nových vozidel v hodnotě 3,7 mld. EUR. Zároveň mimořádné výdaje pomohou provést včasnou výměnu zastarávající flotily leteckých bitevníků Tornádo, o jejichž nutné modernizaci se nepochybuje již od začátku roku 2021. Rovněž se mluví o nevyhnutelném pořízení systému raketové obrany Arrow 3 z Izraele.
Německé zbrojovky
Německé zbrojovky jsou ve srovnání s britskými a americkými konkurenty výrazně menší, jsou ovšem menší i ve srovnání s evropskou konkurencí. Celková přímá zaměstnanost v německém obraném průmyslu se odhaduje kolem 100.000 pracovních míst. Kromě specializované zbrojní produkce velkou část dodávek – zejména přesných mechanických komponentů zajišťují rodinné „mittelstand“ firmy, pro něž jsou zbrojovky vítanými zákazníky. Největší německou zbrojovkou, po německo-francouzském konsorciu Airbus Defense, představuje společnost Rheinmetall AG, s centrálou v Düsseldorfu, ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko.
Evropské zbrojovky (tržby v mld EUR; 2020)
Německé zbrojovky (tržby v mld EUR; 2020)
Zdroj: Převzato z FAZ
Významný Rheinmetall
Na frankfurtské burze kotovaná firma Rheinmettal AG vyrábí kromě dalšího tanky Leopard, obrněné transportéry Boxer a těžkou dělostřeleckou munici. Transportér Boxer používá vedle Bundeswehru australská armáda, britská armáda a další armády v rámci NATO. V Německu firma působí v 36 lokalitách. Rheinmetall provozuje výrobní závod i v Maďarsku ve městě Zalaengerség, odkud dodává maďarské armádě obrněný transportér Lynx. Zakázku na dodání 218 transportérů získala firma v roce 2020. Česká pobočka firmy Rheinmetall Czech Republic, která by měla být zodpovědná za spolupráci s českými podniky, byla založena v roce 2018 v ústeckých Trmicích.
Po oznámení mimořádných výdajů zahájily akcie Rheinmetallu mimořádný růst. Vyjádření generálního ředitele společnosti Armina Pappergera postupně uveřejnily všechny seriózní deníky a magazíny od Frankfurter Allgemeine Zeitung, přes Stern a Focus až po čistě ekonomický titul Handelsblatt. Z vyjádření generálního ředitele je zřejmé, že Rheinmetall nebude mít problém svou produkci až ztrojnásobit, a to v celé své síti. Co však může německý akviziční proces komplikovat, a co přináší zbrojařům obavy, je zdlouhavá administrativa a byrokracie nákupního úřadu Bundeswehru (BAAINBw) se sídlem v Koblenci. To, co by zbrojařské firmy potřebovaly nad rámec přislíbených výdajů, je zjednodušení zadávání veřejných zakázek a proces nákupu. Ze zvýšených výdajů budou profitovat především ti, kteří již mají s armádou uzavřeny rámcové smlouvy.
Výběrová řízení
Vybavení moderní armády členského státu NATO pouze domácími systémy je v moderní době téměř neproveditelné. Zvýšení německých objednávek bude mít v konečném důsledku pozitivní dopad i na průmysl dalších evropských zemí, už proto, že významní zbrojaři vyrábí v lokalitách napříč EU a rovněž napříč Evropou nakupují subdodávky.
Zájemcům o přímé dodávky Bundeswehru lze doporučit sledování výběrových řízení, soutěží a jejich plánování, která zveřejňuje nákupní úřad dle povahy řízení a zákonných požadavků buď prostřednictvím spolkového portálu www.bund.de nebo celoevropského portálu www.ted.europa.eu. Aktuálně je na celoevropském portálu vypsáno 127 zakázek různého rozsahu od oprav motorových vozidel, nákupu textilu, přes munici a bojovou techniku až po letecké tréninkové simulátory.
Pavel Chovanec, CzechInvest
Petra Appelbaum, GK Düsseldorf
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?