Dnes na prvním místě geopolitika a korporátní výsledky (Ranní zpráva z finančního trhu)
Zveřejňovaná data dnes pravděpodobně žádný impuls nedodají. Finanční trh tak bude sledovat geopolitiku a firemní výsledky.
Dnešní makro-kalendář impuls nepřinese
Dnešní makroekonomický kalendář patří jen druhořadým datům. Zítřek přinese mnohem zajímavější údaj o inflaci za duben v Německu a první odhad HDP v USA za Q1. Finanční trh tak bude dnes především sledovat sezónu zveřejňování korporátních výsledků a geopolitické faktory. Na středoevropské měny by ještě mohly doléhat včerejší zprávy o zastavení dodávek ruského plynu do Polska a Bulharska.
S blížícím se zasedáním ČNB příští týden bychom ještě dnes a zítra mohli slyšet výroky jejích členů před tím, než začne mediální karanténa. My v naší nově vydané prognóze (viz https://t.co/aRv87d4pgO) počítáme se zvýšením hlavní úrokové sazby na začátku května na 5,5 % a poté s její stabilitou do Q1 2023. Vývoj inflace by nabádal k většímu zvýšení, které ale bankovní rada nebude plně realizovat kvůli charakteru vnějšího šoku a obavám z dopadu na ekonomiku. Zpomalení inflace na inflační cíl tak bude pode nás trvat až do roku 2024. V roce 2023 čekáme průměrnou inflaci 7,2 %. V kontextu včerejších událostí nutno dodat, že naše prognóza nepočítá s přerušením dodávek plynu do ČR.
Holub z ČNB indikuje další růst sazeb
Člen bankovní rady Tomáš Holub se v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil, že ČNB musí pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb, a to navzdory rizikům pro hospodářský růst. Na příštím zasedání v květnu by podle něj měla být hlavní sazba zvýšena alespoň o 50 bb. Holub očekává, že příští prognóza ČNB, která bude zveřejněna v květnu, bude více stagflační než ta předchozí. Zatímco inflace podle Holuba v nejbližších měsících zrychlí, exportně orientovaná ekonomika jako celek bude pravděpodobně stagnovat po většinu roku. „S inflací na 13 % a rostoucí a velmi těsným trhem práce by pro mě bylo těžké nesoustředit se na redukování inflace jen proto, že by to mohlo mírně zvýšit nezaměstnanost“ řekl Holub.
České koruně jestřábí vyjádření z ČNB nikterak výrazněji nepomohlo. Ta naopak společně s ostatními středoevropskými měnami opět slábla nad hladinu 24,50 CZK/EUR. Maďarská centrální banka nepřekvapila, když zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 100 bb na 5,40 %. Překvapením byl naopak údaj o temním růstu průměrné mzdy za únor ve výši 31,7 %, když se čekalo 14,0 %. Hlavním negativním impulsem pro regionální měny pak byly spekulace o zastavení dodávek plynu z Ruska do Polska, které se během večera potvrdily. Polský zlotý proti euru včera oslabil o 1,6 %. Česká koruna ztratila 0,8 % a maďarský forint 1,4 %, nicméně zde se značná část ztrát odehrála již před zprávami o dodávkách plynu.
Ani vývoj akciových trhů včera dobrou náladu neindikoval. Jak v USA, tak v Evropě zde převážily ztráty.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory