Ranní okénko - Ifo index pozitivně překvapil, zůstává ale stále velmi nízko
Dnes důležitější ekonomická data dorazí jen z USA, tam se ale hlavní pozornosti dočkává spíše výsledková sezóna, kdy tento týden reportuje výkon za první čtvrtletí většina nejvýznamnějších amerických firem. Včerejší německý Ifo index překvapil pozitivně na všech frontách, z dlouhodobějšího pohledu je ale stále velmi nízko.
Z USA dnes kromě zmiňovaných výsledků dorazí informace o březnových objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Trh očekává růst o 1 % po únorovém poklesu o 2,1 %. Výrazně odlišný výsledek by mohl znehodnotit odhady na ve čtvrtek zveřejňované americké HDP.
Spotřebitelská důvěra by v USA měla podle dubnového čísla mírně stoupnout. Alespoň to už v předminulém týdnu naznačil obdobný index od Michiganské univerzity. Silný trh práce tak převládne nad vysokou březnovou 8,5% inflací. Ta je totiž v okolí svého vrcholu, zatímco růst mezd by mohl dále zrychlovat. Ve výsledku se růst spotřebitelské důvěry proto bude koncentrovat zejména v oblasti budoucích očekávání.
Z oblasti bydlení pak dorazí hned dva údaje. Case–Shiller index bude dopočítaný teprve za únor a pravděpodobně ukáže velmi podobný údaj jako v lednu – tudíž meziroční růst cen nemovitostí okolo 19 %. K postupnému zpomalení dynamiky přispějí v následujících měsících i rekordně vysoké sazby u hypoték (5,2 % u 30leté hypotéky, nejvyšší od 2010). Díky tomu se stagnace dočkají i prodeje nových domů (trh medián: -0,6 %). Výraznějšímu poklesu ale brání stále silná poptávka daná prací z domova a demografickou situací, kdy na trh vlastníků vstupuje generace mileniálů.
Pohled zpět:
Český konjukturální průzkum včera ukázal na o něco lepší náladu mezi podnikateli, která obecně určuje směr i souhrnného indikátoru. Nůžky mezi názorem podnikatelů a spotřebitelů se ale ještě více rozevřely a u spotřebitelů nálada pokračovala v poklesu. Ukazatel je tak na nejnižší úrovni od listopadu 2012. Příčinou jsou obavy z růstu cen a zhoršení životních podmínek.
Nečekaně lepší výsledek ukázal včera německý Ifo index za měsíc duben. Zatímco trh očekával další pokles, index rostl jak v hodnocení aktuální situace, tak i v budoucích očekávání. Celkově index stoupl o jeden bod na 91,8. Pomohla zejména méně pesimistická očekávání než před měsícem – firmy tak čekají, že německá ekonomika si s dopady války dokáže alespoň z části poradit. Z dlouhodobého pohledu ale dubnový výsledek není ani zdaleka žádná výhra a Ifo index zůstává nízký. Kombinace vysoké inflace, války na Ukrajině a pokračujících nedostatků materiálů představuje hrozbu slabšího ekonomického výsledku Německa ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?