Cochrane o brzdě americké ekonomiky, kapitalismu a švédské cestě - Víkendář
Známý ekonom John Cochrane, který mimo jiné působí na Hoover Institution, poskytl rozsáhlý rozhovor Casey Weademu a na jeho počátku odpovídal na otázku, jak si zachovává dobrou náladu. Ekonom odpověděl, že je třeba nenechat si zkazit den špatnými zprávami a zachovávat si pozitivní přístup. Ohledně americké ekonomiky pak obecně míní, že by si mohla vést mnohem lépe, kdyby nebyly zaváděny do praxe „poněkud idiotské nápady“.
Posledních několik desítek let bylo podle ekonoma pro americkou i světovou ekonomiku celkem příznivých, týká se to například poklesu míry chudoby či růstu prosperity. Aktuálním tématem je pak vysoká inflace. Z dlouhodobější perspektivy je ale důležitější pokles tempa růstu amerického hospodářství, který je v posledních desetiletích patrný. V této souvislosti ekonom zmínil i podle něj vysokou míru byrokracie, která ekonomiku svazuje. Spojené státy mohou být „republikou papírování“, což se projevuje i v investicích do infrastruktury, protože „trvá deset let, než se něco schválí.“ Podobně se byrokracie projevuje na realitním trhu, protože se blokuje stavba nových domů.
Cochrane je podle svých slov ekonomem prosazujícím volné trhy a významným tématem je podle něj v této souvislosti to, jakou mají lidé motivaci. Hodně vládních programů podle něj nefunguje právě proto, že vláda nevěnuje pozornost vedlejším efektům a tomu, jaký má její politika dopad na motivaci. Klasickým příkladem je snaha finančně podpořit ty, kteří ztratili zaměstnání, což se ale může projevit na jejich neochotě hledat si zaměstnání nové. Podobně se dá uvažovat o daních a mnoha dalších tématech.
„Je důležité nepropadnout žádné doktríně, ale věnovat pozornost datům, historii a prostému rozumu,“ uvedl ekonom. Sám pak podle svých slov nerad používá slovo kapitalismus, „se kterým přišel Marx, ne Adam Smith.“ Problematický je i jeho obsah, protože se zaměřuje na kapitál, tudíž plně nevystihuje podstatu tržní ekonomiky. Zejména v současné době, kdy firmy ke svému podnikání často potřebují méně a méně kapitálu.
Co ekonom míní o současné inflaci a jak vidí další vývoj na tomto poli? Tomu se věnoval ve druhé části rozhovoru, který popisuje další díl Víkendáře.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?