Sankce motivují Rusko legalizovat kryptoměny
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com
Rusko si uvědomuje potřebu místního trhu s kryptoaktivy
Na ruskou ekonomiku začínají pozvolna dopadat sankce uvalené prodemokratickými státy za invazi na Ukrajinu, což nutí tamní snahy o potlačení celého kryptosektoru minimálně odložil, ne-li rovnou přehodnotit. Že se tak skutečně děje, jsme svědky již nyní. Tyto snahy však zároveň vyvolávají obavy na západě, když vyvstává otázka, jak dalece mohou být kryptoměny využity k obcházení sankcí a k přístupu na mezinárodní finanční trhy. Rusko kvůli sankcím ztratilo přístup ke značnému objemu devíz, které má uložené v různých světových bankách. To se aktuálně projevuje, jak uvedla ratingová agentura Standard & Poor’s, na selektivní platební neschopnosti, když Rusko není schopno splácet své dolarové závazky. Rusko by se tak mohlo pokusit směnit případné kryptoměny za americké dolary na některých nejspíše asijských kryptoburzách.
Největší kryptoburzy typu Binance, Coinbase apod. sice zablokovaly několik tisíc ruských účtů v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, což nepochybně vede ke spoustě komplikacím i pro běžné Rusy, přesto však ještě existuje mnoho kryptoburz, které tuto regulaci nezavedly a přes které je možné kryptoměny směňovat. I když tato možnost stále existuje, Rusové se i tak k devizám typu dolar či euro nyní nedostanou. Rusko totiž jako protiopatření na uvalené sankce zavedlo úplný zákaz hotovostních výběrů deviz z bankovních účtů a limit 10.000 USD pro platby do zahraničí. Zákaz hotovostních výběrů by nyní měl skončit k 18. dubnu.
V Rusku tak sílí přesvědčení, že je zapotřebí vybudovat svou vlastní infrastrukturu pro trh s kryptoměnami. Vysoce postavený úředník, Ivan Chebeskov (ředitel odboru finanční politiky ministerstva financí) upozornil během konference k Mezinárodnímu bankovnímu dnu na to, že pro Rusy, kteří investovali do kryptoměn na zahraničních platformách, je velmi obtížné vybrat své finanční prostředky a převést je zpět na fiat peníze a dodal, že „Ruské občanství nyní znepokojuje zahraniční regulátory, peníze jsou blokovány a nové účty jsou odepřeny.“
Snahy o vybudování vlastní infrastruktury jsou pochopitelné. Hodnota ruského trhu s kryptoměnami byla ještě začátkem února oceněna na více než 200 miliard dolarů. Pro představu to činí zhruba 12 % z celosvětového trhu. Ruská vláda pak odhaduje, že se v Rusku každoročně uskuteční pomocí kryptoměn transakce v hodnotě 5 miliard dolarů a tamní uživatelé na více než 12 mil. účtech drží v kryptoměnách zhruba 26,5 mld. dolarů. To vše je podpořeno hned po USA a Kazachstánem třetím největším těžebním kryptoprůmyslem na světě. Ruský kryptotrh by tak těmto uživatelům umožnil nejenom přístup ke svým aktivům, ale také provádět další transakce. Podle ministerstva financí pak roste počet uživatelů, kteří jsou ochotni převést své mince do Ruska.
Rusko se připravuje na legalizaci těžby kryptoměn
Alexej Jakovlev (zástupce ředitele odboru finanční politiky na ministerstvu financí) řekl u kulatého stolu k tématu "Regulace těžby v Rusku: klady a zápory", že „U průmyslových těžařů mají všichni určitou shodu, že by měli pracovat, těžit a platit daně, ale u domácích těžařů taková shoda nepanuje. Domníváme se, že bychom se měli zaměřit na rozvoj průmyslové těžby, ale zakazovat domácí těžbu asi nemá smysl“. Zároveň předpokládá, že během pár týdnů ministerstvo financí dokončí návrh zákona, který by zavedl určitou regulaci pro činnosti související s kryptem s ohledem na ekonomickou proveditelnost, rizika zneužití k praní špinavých peněž, financování terorismu a zajištění energetických cílů Ruska.
Těžba kryptoměn ve sklepech a garážích se stala oblíbeným zdrojem příjmů pro mnoho obyčejných Rusů, zejména v regionech, jako je Irkutsk, kde ceny elektřiny pro domácnosti začínají na pouhých 0,01$ za kWh. Spotřeba energie tam loni vzrostla čtyřikrát a úřady se domnívají, že tento nárůst je z velké části způsoben těžebním hardwarem provozovaným v bytech a domech běžných občanů. Aby se zajistila energetická udržitelnost takového podomního těžařství, povolila vláda loni v prosinci ruským regionům určovat sazby elektřiny v obytných oblastech lokálně. Díky tomu mohou úřady a energetické společnosti zavádět vyšší sazby za spotřebu energií, když domácnosti překročí určité limitní hodnoty.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 dny - měna USD
- Dogecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Dogecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Dogecoin - 2 dny - měna USD
- Litecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Litecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Litecoin - 2 dny - měna USD
- Cardano - aktuální a historické ceny kryptoměny Cardano, graf vývoje ceny kryptoměny Cardano - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 1 rok - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 5 dnů - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 3 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 1 den - měna USD
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA