Konečná příčina inflace a návrat do monetárních diskusí šedesátých let
Vox zveřejnil článek, podle kterého si ekonomové nejsou jisti tím, co vlastně způsobuje současnou vysokou inflaci. Přesněji řečeno, „mezi ekonomy a experty neexistuje žádný jasný kosenzus ohledně toho, co je příčinou.“ Zmiňovány jsou problémy ve výrobních řetězcích, rostoucí ceny ropy či třeba posun v preferencích spotřebitelů. A podle některých názorů je příčinou konsolidace korporátního sektoru a jeho honba za zisky, která tlačí ceny nahoru. Na článek nesouhlasně reaguje monetarista Scott Sumner s tím, že konečnou příčinou vysoké inflace je vždy neadekvátní monetární politika.
Sumner míní, že předchozí touha americké vlády dosáhnout maximálního ekonomického růstu tak, aby z něj těžili i lidé na okraji společnosti, stála na jednom velkém omylu. Zmiňuje v této souvislosti úvahu Ezry Kleina, podle kterého zmíněná snaha pomoci všem přepálila ekonomiku a následně vyvolala inflaci, která nyní poškozuje nejvíce právě ty, kterým mělo být pomoženo. A ohledně úvah o hamižnosti firemního sektoru, která vede k vysoké inflaci, zase Sumner poukazuje na Larryho Summerse.
Summers v rozhovoru s Kleinem uvedl, že zmíněné úvahy jsou založeny na ne moc dobrém pochopení toho, jak ekonomika a korporátní svět vlastně fungují. Stačí se například podívat na vývoj mezd. Ty totiž prudce rostou a přitom určitě nelze tvrdit, že by lidé a zaměstnanci měli nějakou monopolní pozici na trhu práce. Podobné je to s cenami, které svým dodavatelům platí firmy jako Amazon či Walmart. I tyto ceny výrazně rostou a přitom určitě neplatí, že by dodavatelé uvedených firem měli vůči nim nějakou dominantní pozici. Právě naopak.
Ekonom si také všímá toho, že šéf Fedu Powell úplně přestal hovořit o tom, že centrální banka se bude zaměřovat na průměrnou inflaci – na to, aby právě průměr dosahoval 2 %. Přitom cílem takové strategie mělo být podle Sumnera to, aby nedošlo k výraznému přestřelování inflace tak, jak tomu je nyní. Fed v San Franciscu také přišel s analýzou toho, co je příčinou současného vývoje, a tvrdí, že jde hlavně o příliš uvolněnou fiskální politiku. Což se Sumnerovi nelíbí a poukazuje na to, že v analýze není ani zmínka o tom, že Fed tuto uvolněnou politiku na monetární úrovni nijak nekorigoval. Takže „kruh se uzavírá a jsme opět naplno v diskusi, která se vedla v šedesátých letech.“
Zdroj: The Money Illusion
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI