Pět tipů pro zaměstnavatele, jak pomoci svým zaměstnancům během ukrajinské krize
Ruská invaze na Ukrajině a nově vzniklá humanitární krize upoutaly pozornost celého světa. Znepokojení je všudypřítomné, nejen proto by si manažeři měli uvědomit, že míra stresu u některých zaměstnanců může vést k úzkostem a depresím. Jak svým zaměstnancům v této době ulehčit a pomoci k větší psychické pohodě v práci radí v pěti tipech expert na firemní kulturu a CEO Welcome to the Jungle Honza Klusoň.
1. Ukažte, že chcete pomociNegativní pocity jsou během krize u lidí přirozené. Mnoho z nás přemýšlí, jak pomoci a zmírnit utrpení obyvatelstva na Ukrajině. Je prokázané, že taková pomoc druhým dokonce zlepšuje duševní zdraví a pohodu jedince. V případě Ukrajiny je nespočet způsobů, jak pomoci. „Pro zaměstnavatele je vhodné poskytnout seznam důvěryhodných charitativních organizací či sbírek a zvážit možnost dorovnání darů zaměstnanců,“ říká CEO Welcome to the Jungle Honza Klusoň. „Zaměstnanci by měli vědět, jak se jejich firma snaží podpořit obyvatele Ukrajiny, i když tam přímo nepůsobí,“ dodává.
2. Vytvořte prostor pro diskuziSotva jsme se oklepali z pandemie koronaviru, musíme čelit dalším stresujícím zprávám o bojích z Ukrajiny. „I když jako zaměstnavatel nevíte, co přesně říct, vyjádřete alespoň svou podporu. Je v pořádku a dokonce třeba o situaci mluvit. Vytvoří to totiž prostor pro diskuzi a zaměstnanci se tak mohou cítit pohodlněji při vyjádření obav, zejména pokud se jich krize osobně týká. Zároveň se také mohou spojit a pomoci společně, i výměna informací o volném ubytování je k nezaplacení. To vše navíc může posílit firemní kulturu a vztahy uvnitř ní,“ říká Honza Klusoň.
Úzkosti jsou často způsobené tzv. „doomscrollingem“. V podstatě se jedná o obranný mechanismus ke zvládání současné situace, kdy trávíme nadměrné množství času u obrazovek telefonů a konzumujeme nespočet znepokojivých zpráv. To se může stát extrémně vyčerpávající, hlavně pokud lidé nejsou schopni využít informace k přímé akci. „Pro zaměstnavatele je klíčové apelovat na své zaměstnance, aby si vytvořili zdravý vztah ke zpravodajství a omezili sociální sítě,“ komentuje Klusoň.
4. Věnujte pozornost nejvíce ohroženým pracovníkůmZaměstnavatelé by se také měli zaměřit na nejvíce ohrožené pracovníky, což nemusí být nutně jen ti, kterých se krize týká osobně. Mohou to být i zaměstnanci, kteří si nedávno prošli určitou formou traumatu. Jsou to například váleční veteráni, kterým může aktuální situace vyvolat vzpomínky z minulosti. Pokud ovšem máte ve firmě ukrajinské zaměstnance, tak s vyjádřením podpory nečekejte.
5. Starejte se o duševní pohodu svých zaměstnancůNezapomínejte ani na duševní zdraví a pohodu. „Rozhodně není od věci zařídit pro své zaměstnance společnou lekci jógy nebo meditace. Zároveň můžete podpořit své zaměstnance v terapii a představit vaše osobní tipy, jak zvládáte krizové situace,“ radí Honza Klusoň. Do rozvrhu zaměstnanců můžete také zařadit větší flexibilitu, nabídnout zaměstnancům přístup k aplikacím, které napomáhají se spánkem a redukcí stresu, nebo je povzbudit k využití dovolené.
Welcome to the Jungle je platforma pro život v práci. Nabízí širokou škálu kvalitního obsahu (článků, videí, podcastů, časopisů či událostí), jejichž cílem je inspirovat k profesnímu růstu.
Firmám Welcome to the Jungle pomáhá najít ty správné kandidáty skrze employer branding. Propracované profily firem umožňují kandidátům nahlédnout přímo do firemní kultury. Na webu Welcome to the Jungle naleznete na 3 000 profilů různých firem obsahujících videa, fotografie a rozhovory, které slouží jako zdroj cenných informací pro potenciální uchazeče o pracovní místa.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?