Českolipské výstavy představí chalupy slavných osobností, obrazy a fotografie inspirované krajinou
Hned tři výstavy si pro své návštěvníky připravilo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Návštěvníky zavedou do chalup slavných osobností českého kulturního života a seznámí je s výtvarnými díly dvou umělců, jejichž zřídlem inspirace je krajina.
Do 31. července letošního roku lze zhlédnout v Maštálkově síni výstavu nazvanou Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku a jeho širokém okolí. Těšit se je možné na informace o chalupách Evy Pilarové, Pavla Větrovce, Vladimíra Menšíka, Vlastimila Brodského či Jiřího Zahajského.
„Českolipsko si jako víkendovou destinaci oblíbila celá řada známých herců, ale také výtvarníků, hudebníků a osobností z dalších oblastí kultury. Právě o místa, kde některé z těchto známých osobností trávily svůj volný čas, se lidé zajímají a výstava jim je představí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Kromě informačních panelů doplňují výstavu i některé předměty z chalupy Vladimíra Menšíka a busta Vlastimila Brodského zapůjčená obcí Slunečná. Výstava rovněž připomene výročí Vísecké rychty, pobočky českolipského muzea v Kravařích u České Lípy, která oslaví v letošním roce své 225. výročí od přestavby z roku 1797.
V Galerii Jídelna bude možno do 12. června navštívit výstavu obrazů českolipské rodačky a vnučky akademického malíře Rudolfa Novotného Lucrezie Škaloudové Puchmajerové. Nese název Země ze mě.
Lucrezia Škaloudová Puchmajerová se věnuje grafické tvorbě, především monotypii, která jí umožňuje malířskou volnost kombinovat s grafickým tiskem. Inspiraci hledá v přírodě, v jejích liniích i tvarech a strukturách různých materiálů. Autorčino dílo vždy vychází z reálné krajiny přetvořené do vlastního výtvarného jazyka, jehož prostředky jsou abstrahování, soustředění se na barevnou stránku a hru se světlem a tmou.
Poslední výstavou, která je od začátku března k vidění ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě, je výstava fotografií Vladimíra Štěpánského 8 × 10 inch aneb Kontaktní otisky z negativů. Černobílé fotografie zhotovené velkoformátovým fotoaparátem a zpracované klasickou fotografickou technikou zachycují různé podoby krajiny. Autorovi, dlouholetému fotografovi českolipského muzea, se nejvíce líbí po dešti při vyjasněné obloze, kdy nabízí krásné výhledy, a v mlžném oparu při prosvítajícím slunci. Výstava v Galerii Chodba potrvá do 29. května.
Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?