Výhled na 12. týden 21.03.2022 - 25.03.2022
V minulém týdnu došlo na trzích ke stabilizaci alespoň cenového vývoje. Pozitivní efekt dozajista mělo nižší zvýšení úrokových sazeb než se očekávalo ještě před nedávnou dobou a podrobnější představa o průběhu ústupu z podpůrné měnové politiky centrální bankou. To investory uklidnilo natolik, že jsme viděli několik pozitivních seancí v řadě a po dlouhém období nejistoty se trh ukázal také v zelené barvě. Asi nejvíce pozitivní bylo vyjádření Fedu k aktuální kondici ekonomiky USA. Zda jsou akcie připraveny na trvalejší pozitivní období, nebo naváží na období nejistoty ukáží následující týdny. Stále máme na stole geopolitickou situaci a jestřábí Fed společně s vysokou mírou inflace, se na trzích může podepsat negativně a při dlouhodobějším projevu může pozastavit ekonomický růst.
Přesto v minulém týdnu byli po dlouhé době na trhu slyšet hlasitě i býčí vyjádření. JP Morgan vidí index S&P na konci roku o deset procent výše nad pátečním uzavřením. I stratégové z UBS vidí akcie při aktuální politice Fedu k nákupu. Jsou zde ale i opačné predikce a někteří hovoří o velmi komplikované situaci na základě již výše zmíněné kombinace negativních vlivů. Aktuálně podle průzkumu BofA Global Research jsou alokace fondů v hotovosti nejvyšší od roku 2020. Nejdůležitější aktuálně bude sledovat, zda ekonomika zůstane stabilní, nebo začne při delším období komplikací propadat do recese.
Na trzích se nabízí řada zajímavých cen a pokud se situace začíná skutečně uklidňovat, je kam se dívat. Mezi pozitivní zprávy v posledním období je možné zařadit vyjádření čínských představitelů, že nebudou do společností zasahovat tak intenzivně, jak se o to snažili v posledních měsících. Cena ropy je také výrazně pozitivnější pro náklady u sta dolarů, než mířící ke sto padesáti. A pokud začnou mít jednotlivá jednání o Ukrajině nějaký pozitivnější výsledek, mohlo by se na trzích velmi nepřehledné období chýlit ke klidnějším dnům. Stále je však hodně neznámých a obezřetnost zůstává na místě.
Makroekonomické ukazatele
Pondělí
Cenový index ve výrobě v Německu.
Projev šéfky ECB Lagardeové.
Hovoří šéfka ECB Lagardeová.
Středa
Stav zásob ropy v USA.
Čtvrtek
PMI ve výrobě ve Velké Británii.
PMI ve službách ve Velké Británii.
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA.
Týdenní změna v nezaměstnanosti v USA.
PMI v Průmyslu a službách v USA.
Maloobchodní prodej ve Velké Británii.
Podnikatelské klima Německu IFO.
Revidovaný spotřebitelský sentiment v USA.
Kamil Beran, Mercurius.pro
Mercurius Pro
Mercurius Pro, o. c. p., a. s. vznikl v roce 2018 a jeho tým má bohaté zkušenosti z předchozího působení jak v českých, tak zahraničních makléřských domech, investičních bankách a dalších finančních institucích. Poskytujeme profesionální služby pro začínající, pokročilé i institucionální investory. Naší vizitkou jsou letité zkušenosti a výsledky naší práce.
Pro investory, kteří nemají velké zkušenosti, případně jsou limitováni časem, nabízíme konzultace s makléřem či pasivní přístup k investicím skrze řízená portfolia. Zkušený investor uvítá širokou paletu nástrojů FX, komoditního, finančního i akciového trhu, včetně derivátů. Lehce si tak může z naší nabídky vytvořit své široce diverzifikované portfolio. Profesionálním a korporátním investorům nabízíme produkty a podmínky upravené dle jejich požadavků.
Více informací najdete na: www.mercurius.pro
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA