Norsko se může stát nejen ropnou, ale i větrnou velmocí
Norsko se může stát nejen ropnou, ale i větrnou velmocí
21.03.2022 / 11:21 | Aktualizováno: 21.03.2022 / 11:24
Norsko má obrovský potenciál rozvoje produkce energie z větrných elektráren, a to jak z těch pevninských, tak i mořských (tzv. offshorových) větrných parků. Vzhledem k délce norského pobřeží a místním klimatickým podmínkám se odhaduje, že země má zdroje a kapacity na to, aby v budoucnu zajišťovala třetinu z celkové evropské produkce offshorových větrných elektráren. Prozatím největší světový projekt na výstavbu plovoucích větrných elektráren Hywind Tampen by měl být dokončen ke konci roku 2022. Řada dalších podobných projektů (na moři i na pevnině) se připravuje.
Přestože je elektřina v zemi vyráběna 100% z obnovitelných zdrojů (90 % zajišťují vodní a 10 % větrné elektrárny), Norsko stále nemá v oblasti ochrany klimatu zcela „čisté svědomí“. Místní petrolejářský průmysl, páteř norské ekonomiky, totiž stále produkuje značné uhlíkové emise. V Norsku se proto rozbíhá státem řízená zelená tranzice. Norsko má ambici zařadit se mezi globální premianty přechodu k zelené ekonomice a vláda stanovila ambiciózní klimatické cíle – např. do roku 2050 má být petrolejářský průmysl v Norsku bezemisní. Stát proto investuje významné prostředky do „ozelenění“ produkce ropy a zemního plynu (zejména elektrifikace těžebních plošin). Poptávka po elektřině v Norsku (a i za jeho hranicemi) bude i proto v dalších desetiletích významně narůstat. Značnou část této zvýšené poptávky by měly pokrýt právě nové větrné elektrárny.
Norské energetické společnosti očekávají, že spotřeba elektřiny v Norsku se v roce 2050 oproti současnosti téměř zdvojnásobí. Asi třetinu elektrické energie v zemi by měly kolem roku 2050 produkovat právě větrné elektrárny. Vláda proto oznámila, že bude rozvoj větrných parků významně podporovat a identifikovat pro ně nové lokality na moři i pevnině. Zároveň deklarovala cíl urychlit proces výstavby offshorových parků (v současnosti i s administrativou trvá uvedení do provozu zhruba 10 let). Významným impulsem v tomto směru jsou i aktuální evropské snahy zbavit se energetické závislosti na Rusku. Norský příspěvek k tomuto úsilí je již nyní značný a rozvoj větrné energetiky mu může přidat na významu.
Aktuálně finišuje výstavba prvního plovoucího offshorového parku na světě (Hywind Tampen), který bude elektřinou zásobovat dvě těžební pole. Vláda dále vydefinovala v Severním moři dvě další zóny pro rozvoj offshorových větrných elektráren. V oblastech Utsira Nord a Sorlige Nordsjo II budou v nadcházejících letech na ploše zhruba 3 500 km² instalovány výrobní kapacity na produkci elektrické energie o výkonu až 4 500 MW. Tato energie by měla kromě zásobování norských domácností sloužit k další elektrifikací těžebních plošin a také k výrobě čistého hydrogenu. Tyto větrné parky by měly začít s produkcí někdy v období 2025-30.
Vzhledem k významu a rozsahu budování větrných elektráren v Norsku zde vzniká řada dlouhodobých příležitostí i pro české strojírenské či stavební firmy a výzkumné instituce. Jedná se jak o dodávky klíčových komponent (větrné turbíny a jejich součásti, generátory, ložiska, atd.), tak o subdodávky typu stavebních prací na plochách kolem pevninských větrných parků či práce na položení kabelů a připojení elektrárny k síti. Vzhledem k tomu, že část větrné energie má v budoucnu sloužit i k výrobě čistého hydrogenu, mají potenciál také příležitosti v rámci vodíkového klastru, silná poptávka je i po spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje vodíkových technologií.
Další informace k tématu může poskytnout zahraniční zastoupení CzechTrade ve Stockholmu (jež pokrývá i teritorium Norska) nebo obchodně-ekonomický úsek českého velvyslanectví v Oslo.
Autor: Ondřej Fiala, zástupce velvyslance, zastupitelský úřad ČR v Oslo
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Životní prostředí:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Norsko se může stát nejen ropnou, ale i větrnou velmocí
- Kuba by mohla být ropnou velmocí, nález obrovského naleziště - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Kuba by mohla být ropnou velmocí, nález obrovského naleziště
- Japonsko je vodíková velmoc, prosadit se tam ale mohou i Češi
- Norsko se může stát vůbec první zemí, která odstartuje komerční hlubokomořskou těžbu. (video) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Norsko se může stát vůbec první zemí, která odstartuje komerční hlubokomořskou těžbu. (video) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Norsko se může stát vůbec první zemí, která odstartuje komerční hlubokomořskou těžbu. (video)
- Norsko se může stát vůbec první zemí, která odstartuje komerční hlubokomořskou těžbu. (video) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets