Seznam zemí nebo teritorií s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19, s účinností od 19. 3. 2022 - Ochranné opatření MZDR 705/2022-14/MIN/KAN MZDRX01JVHYY
MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ Palackého náměstí 375/4, 128 01 Praha 2
Praha 18. března 2022 Č. j.: MZDR 705/2022-14/MIN/KAN MZDRX01JVHYY
OCHRANNÉ OPATŘENÍ
Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. h) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje podle § 68 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 toto ochranné opatření:
S účinností ode dne 19. března 2022 od 00:00 hod. se v návaznosti na bod III.1 ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 17. března 2022, č. j.: MZDR 705/2022- 13/MIN/KAN, vydává seznam zemí nebo teritorií s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19:
- − Indonéská republika,
- − Kolumbijská republika,
- − Korejská republika,
- − Království Saúdská Arábie,
- − Nový Zéland,
- − Peruánská republika,
- − Rwandská republika,
- − Spojené arabské emiráty,
- − Stát Katar,
- − Stát Kuvajt,
- − Tchaj-wan,
- − Zvláštní administrativní oblast Macao.
S účinností ode dne 19. března 2022 od 00:00 hod. se ruší ochranné opatření ze dne 11. března 2022, č.j. MZDR 705/2022-12/MIN/KAN.
Odůvodnění:
Seznam zemí nebo teritorií s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 je stanoven na základě kritérií uvedených v Doporučení Rady (EU) 2020/912 ze dne 30. června 2020 o dočasném omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, a o možném zrušení tohoto omezení, ve znění jeho revizí.
Str. 1 z 3
Při určování třetích zemí, pro něž by mělo být zrušeno stávající omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, mají být zohledněna epidemiologická situace v příslušných třetích zemích, jakož i další kritéria stanovená v Doporučení Rady (EU) 2020/912.
Pokud jde o epidemiologickou situaci, použijí se tato kritéria:
− „čtrnáctidenní kumulativní míra hlášení případů COVID-19“, tj. celkový počet nově hlášených případů COVID-19 na 100 000 obyvatel za předchozích 14 dnů, − počet nových případů za totéž období ve srovnání s předchozími 14 dny je stabilní nebo klesající,
− „míra testování“, tj. počet testů na infekci COVID-19 na 100 000 obyvatel provedených během předchozích sedmi dnů,
− „míra pozitivity testů“, tj. procentní podíl pozitivních testů ze všech testů na infekci COVID 19 provedených během předchozích sedmi dnů,
− charakter viru vyskytujícího se v určité zemi, zejména to, zda byly zjištěny varianty viru vzbuzující zájem nebo varianty viru vzbuzující obavy. Varianty vzbuzující zájem a varianty vzbuzující obavy jsou posuzovány jako takové Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) na základě klíčových vlastností viru, jako jsou přenos, závažnost a schopnost uniknout imunitní reakci.
Aby mohly být třetí země uvedeny v příloze I Doporučení Rady (EU) 2020/912, která obsahuje seznam třetích zemí, zvláštních administrativních oblastí, jakož i územních a samosprávných jednotek, na jejichž rezidenty by se nemělo vztahovat dočasné omezení na vnějších hranicích, pokud jde o cesty do EU, jež nejsou nezbytně nutné, musí splňovat tyto prahové hodnoty: čtrnáctidenní kumulativní míra hlášení případů COVID-19 nepřesahující 100, míra testování přesahující 600 a míra pozitivity testů nepřesahující 4 %. Kromě toho je možné zohlednit celkovou reakci země na COVID-19, zejména dostupné informace o aspektech, jako je dohled, trasování kontaktů, omezení šíření nákazy, léčba a podávání zpráv, jakož i spolehlivost dostupných zdrojů informací a údajů, a v případě potřeby celkové průměrné skóre ve všech dimenzích pro mezinárodní zdravotnické předpisy.
Údaje týkající se „míry testování“, „míry pozitivity testů“ a „variant vzbuzujících obavy a variant vzbuzujících zájem“ poskytuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) na základě informací, které má k dispozici. Tyto údaje mohou být doplněny o informace poskytnuté delegacemi EU, WHO nebo jinými středisky pro kontrolu nemocí jsou-li k dispozici, a to též na základě kontrolního seznamu přiloženého ke sdělení ze dne 11. června 2020.
Seznam třetích zemí uvedený v příloze I Doporučení Rady (EU) 2020/912 by měla Rada EU každé dva týdny přezkoumat a případně aktualizovat, a to po důkladné konzultaci s Komisí a příslušnými agenturami a útvary EU na základě celkového posouzení založeného na shora uvedených metodice, kritériích a informacích.
Ze států a teritorií uvedených v příloze I Doporučení Rady (EU) 2020/912, ve znění jeho revizí, byly na seznam zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 zařazeny tyto: − Indonésie,
− Jižní Korea,
− Katar,
− Kolumbie,
− Kuvajt,
− Nový Zéland,
− Peru,
− Rwanda,
Str. 2 z 3
− Zvláštní administrativní oblast Macao.
Příloha I Doporučení Rady (EU) 2020/912 je seznamem maximálním a členské státy Evropské unie mohou rozhodnout, jaké státy z něj zařadí na národní seznam. V případě ostatních států a teritorií uvedených v příloze I Doporučení Rady EU 2020/912 nebylo přikročeno k jejich zařazení na seznam zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 vzhledem k průběžnému hodnocení tamní epidemiologické situace, kdy trendová analýza ukazuje zhoršování, popř. nejsou dostupná spolehlivá data poskytující skutečně ucelený epidemiologický obraz situace ve sledované zemi, a to případně i v kombinaci s faktorem vakcinace (míra proočkovanosti, druhy vakcín). Vzhledem k tomu nebyly na seznam zemí nebo teritorií s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 zařazeny Bahrajn, Chile, Uruguay a Zvláštní administrativní oblast Hongkong.
prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR, v. r.
ministr zdravotnictví
Str. 3 z 3
Ochranné opatření – seznam zemí nebo teritorií s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19, s účinností od 19. 3. 2022
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna