Nová vlna Covidu v Číně dopadá na výrobu i námořní přepravu
NOVÁ VLNA COVIDU V ČÍNĚ DOPADÁ NA VÝROBU I NÁMOŘNÍ PŘEPRAVU
Čína v posledních dnech čelí největší vlně výskytu nemoci covid-19 za téměř dva roky. Na řadě míst byly zavedeny lockdowny, jejichž dopady se projeví i v globálních dodavatelských řetězcích. Nejzávažnější je uzavření jihočínského města Shenzhen s celosvětově čtvrtým největším námořním přístavem.
Kontejnerový terminál přístavu Shenzhen. Foto: Shutterstock
Národní zdravotní výbor Čínské lidové republiky oznámil 15. března více jak 3 500 nových symptomatických případů nemoci covid-19, což byl dvojnásobek oproti předchozímu dni. Čína se tak potýká s největší vlnou pozitivních případů od propuknutí pandemie. Zasažena je dvacítka čínských provincií včetně ekonomických center země – Šanghaje a jihočínského Guangdongu.
ZASAŽENÁ VÝROBA SVĚTOZNÁMÝCH ZNAČEK
Součástí nejlidnatější čínské provincie Guangdong, průmyslového a high-tech centra země, je i třináctimilionové město Shenzhen. Město je od pondělí 14. března v lockdownu, což bude mít silně negativní dopad na globální dodavatelské řetězce. Výrobu musely omezit či dokonce pozastavit i světoznámé společnosti, jako jsou:
- Foxconn, který je největším světovým producentem elektroniky a vyrábí například i pro Apple,
- BYD jako největší výrobce baterií do elektromobilů, jenž vyrábí i samotná elektrická vozidla či
- Huawei, poskytovatel řešení pro komunikační a informační technologie.
Zatím se hovoří o týdenním lockdownu, situace se však může změnit. Již sedmidenní ochromení činnosti města však pocítí odběratelé a zákazníci v desítkách zemí světa.
OHROŽENÝ PROVOZ OBŘÍHO PŘÍSTAVU
Lockdown města Shenzhen ohrožuje i provoz čtvrtého největšího námořního přístavu na světě, který se ve městě nachází. Součástí obřího přístavu je kontejnerový terminál Yantian, kde se v roce 2021 odbavilo 14 milionů kontejnerů (TEU). Tento terminál zpracuje až 90 procent dodávek čínské výroby elektroniky. I kdyby zůstal přístav v provozu, jeho činnost bude poznamenána zákazy vjezdu nákladních automobilů do města či pozastavením provozu řady výrobců v samotném městě.
Narušení činnosti přístavu kvůli výskytu pozitivních případů covid-19 čelil terminál již v červnu loňského roku. Aktuálně však hrozí mnohem větší dopady, neboť v lockdownu je celé město.
LOCKDOWNY I V DALŠÍCH PROVINCIÍCH
Epicentrem současné vlny šíření nemoci v pevninské Číně je s devadesátiprocentním podílem na nových případech severovýchodní čínská provincie Jilin. Provincie byla uzavřena a je tak prvním případem tohoto rozsahu od jara 2020. V provincii silně zastoupený automobilový průmysl se tak potýká s nucenými odstávkami výroby vozů například značek Volkswagen či Toyota.
Lockdowny byly zavedeny i v dalších městech jako Dongguan, který leží nedaleko Shenzhenu, Yucheng ve východní provincii Shandong či ve městě Langfang sousedícím s Pekingem. Čína razí politiku nulové tolerance vůči šíření nemoci covid-19, což se dlouhodobě projevuje uplatňováním striktních protiepidemických opatření, která se vzhledem k aktuální situaci dále zpřísňují.
Nová vlna pandemie v Číně si velmi pravděpodobně vyžádá další nárůsty přepravních lhůt a dalšího celosvětového růstu cen nákladní přepravy. Ve světle probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině, jehož dopad na logistiku zmiňuje Velvyslanectví ČR v Pekingu v minulém článku pro Export.cz, mohou být následky pozastavené činnosti některých čínských továren, možná i přístavů, další ranou ekonomickému růstu a dalším impulsem růstu inflace.
Ladislav Horák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?