MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Běžné účty  |  09.03.2022 07:15:00

Ode dneška jsou až do částky 2,5 milionu vypláceni klienti Sberbank

Garanční systém finančního trhu dnes ve středu 9. března 2022 zahájil výplatu náhrad za pohledávky z vkladů u Sberbank CZ. Klienti banky o tom byly zpraveni dopisem s podrobnou informací ohledně výplaty, které probíhají prostřednictvím poboček Komerční banky (KB).

Pokud Váš vklad u Sberbank CZ podléhá pojištění vkladů, máte ode dneška nárok na výplatu základní náhrady až do výše 2 499 500 (ekvivalent zákonem stanoveného limitu 100 tisíc EUR) na jednoho vkladatele bez ohledu na to, zda jsou jeho prostředky umístěny na jednom nebo více účtech. Na výplatu náhrad vkladů má nárok přes 106 tisíc klientů banky, kterým bude vyplaceno 24,2 miliardy korun. Z toho 95 000 klientů jsou fyzické osoby a 11 000 klientů jsou osoby právnické. K výplatě této základní náhrady není potřeba podávat žádnou žádost, nárok na výplatu totiž vzniká ze zákona a stačí si ji tedy jen vyzvednout na některé z poboček Komerční banky. Ze zákona na to máte lhůtu tří let a poté bude nárok na výplatu promlčen.

Nad rámec základní náhrady je v některých případech možné získat ještě náhradu zvýšenou – například pokud Vám na účet v posledních třech měsících přišla úhrada kupní ceny za prodej nemovitosti určené k bydlení nebo vypořádání společného jmění manželů při rozvodu. S přesnými podmínkami zvýšené náhrady se lze seznámit na stránkách Garančního systému finančního trhu, kde najdete i veškeré další potřebné informace. V případě splnění podmínek může celkové plnění zvýšené náhrady z Fondu pojištění vkladů dosáhnout až 4 999 000 na jednoho vkladatele. Nezbytným předpokladem pro výplatu zvýšené náhrady je nicméně podání žádosti, kterým doložíte nárok na zvýšenou náhradu příslušnými doklady. Tuto žádost je nezbytné doručit Garančnímu systému finančního trhu nejpozději do 28. dubna 2022. Po tomto datu již nebude možné o zvýšené náhrady žádat.

Praktické informace

Komerční banka posílila pro tyto účely dočasně personál a rozšířila otevírací dobu. Poskytování náhrad bude probíhat výhradně v českých korunách na účty vedené v České republice, a to fyzickým a právnickým osobám, které byly vkladateli Sberbank CZ ke dni 28. února 2022:

  • Bezhotovostně pro fyzické osoby, OSVČ a právnické osoby na 241 pobočkách KB
  • Hotovostně pouze pro fyzické osoby – na vybraných 40 pobočkách KB.

Na pobočkách Komerční banky se lidé při vyřizování výplaty náhrady vkladů prokážou platným průkazem totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas, případně průkaz o povolení trvalého pobytu), podnikatelé platným průkazem totožnosti a dokladem o oprávnění k podnikatelské činnosti. Právnické osoby pak originálem, úředně ověřenou kopií nebo elektronicky podepsaným platným výpisem z obchodního či jiného veřejného rejstříku ne starším než tři měsíce a průkazem totožnosti osoby, která je zástupcem právnické osoby. V případě částek vyšších než ekvivalent 15 tisíc EUR mohou být vyžadovány též doklady ke zjištění totožnosti skutečného majitele.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688