Nehmotný kapitál a nejdůležitější vynález, který světu dala Velká Británie - Víkendář
Nehmotný kapitál může být často vnímán jako „databáze a software“. Jenže tento pojem je mnohem širší a zahrnuje věci, které mají v moderní ekonomice významnou roli. V rozhovoru pro McKinsey Global Institute na to poukazují ekonomové Jonathan Haskel a Stian Westlake a dávají i příklad ve formě nejdůležitějšího „vynálezu“, který světu dala Británie.
Zmínění ekonomové se domnívají, že do nehmotného kapitálu je třeba dávat i věci, jako reputace, schopnosti organizace, spolehlivost dodavatelských řetězců, sílu značky a podobně. Jedním z příkladů může být cvičení Les Mills. „Nejde o technologickou společnost, ale jde o hluboce nehmotné podnikání... Nejde o známou věc, firmu, která by sídlila někde v Silicon Valley v Kalifornii,“ vysvětlují ekonomové a pokračují: Les Mills byl novozélandský atlet, který by mohl vlastnit hodně hmotných věcí – tělocvičny, různá cvičební nářadí a podobně. Jenže on namísto toho má nehmotný kapitál ve formě své značky, reputace, softwaru a celkové schopnosti nabízet své cvičení kdekoliv na světě.
Haskel pokračoval s tím, že svých studentů, a zejména těch ze zahraničí, se někdy ptá, s jakou největší inovací podle nich přišla Velká Británie. V odpovědích zaznívají třeba radary a dlouhá řada dalších hmotných věcí. „Pak jim řeknu, jaká je skutečná odpověď, která se pak zdá evidentní... Samozřejmě jde o Harryho Pottera. Ten s sebou totiž nese ohromné synergie a možnost replikace a expanze. Ve chvíli, kdy je vytvořen příběh, lze jej zfilmovat, hrát v divadlech a tak dále.
V souvislosti s nehmotnými aktivy v tomto širším slova smyslu se pak objevuje řada otázek. Pro konvenční finanční systém může být těžší je financovat. Synergie a šíření u nich fungují jinak než u aktiv hmotných. Tato aktiva mohou zvyšovat propast mezi firmami, které si vedou dobře, a těmi, které naopak zaostávají. A dokonce mohou těm prvním poskytovat tak silnou pozici, že i pro nově příchozí společnosti je těžké ji nějak oslabit.
Ohledně zmíněného financování ekonomové tvrdí, že tradiční banky nejradši půjčují proti hmotnému kolaterálu. V řadě zemí zejména proti budovám. Nehmotná aktiva jsou pro ně mnohem horší zástava, pokud tak vůbec mohou fungovat. Finanční systém se ale vyvíjí a svou roli tu hrají například fondy rizikového kapitálu. Ten je pozoruhodně úspěšný při financování informačních a telekomunikačních technologií a firem. Jenže v budoucnu bude třeba financovat i jiné typy nových odvětví, například ty „zelené“. A je otázka, zdali i zde dovedou tyto fondy excelovat.
Zdroj: McKinsey, The Conversable Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?