Expozice na Rusko pohání exodus z evropských akcií
Evropské akcie s obchodní expozicí na Rusko odepsaly od invaze na Ukrajinu více než 100 miliard dolarů ze své tržní hodnoty. Vyprodává se vše od těžaře zlata Polymetal International přes výrobce pneumatik Nokian Renkaat Oyj až po rakouskou Raiffeisen Bank International. Také další jména jako Renault a Wizz Air Holdings umazaly více než třetinu své hodnoty.
Z 22 společností na Stoxx Europe 600 s vyšším než 5% podílem tržeb v Rusku se umazalo celkem 100 miliard dolarů. Londýnská burza cenných papírů ve čtvrtek oznámila, že pozastavila obchodování s desítkami depozitních certifikátů ruských společností „v souvislosti s událostmi na Ukrajině, ve světle tržních podmínek a za účelem udržení pořádku na trzích“.
Dopad ukrajinské války na evropské akcie tím ale nekončí. Ropní giganti BP a Shell oznámili, že odejdou z Ruska, čímž zvrátili tři desetiletí investic po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Daimler Truck Holding AG, jeden z předních světových výrobců užitkových vozidel, uvedl, že až do odvolání zastaví své obchodní aktivity v této zemi a že může přezkoumat vztahy s místním partnerem ve společném podniku Kamaz. Microsoft dnes uvedl, že zde zastaví prodej svých nových produktů a služeb.
"Stejně jako zbytek světa jsme zděšeni, rozzlobeni a zarmouceni záběry a zprávami, které přicházejí z války na Ukrajině. Odsuzujeme tuto neoprávněnou, nevyprovokovanou a nezákonnou ruskou invazi," uvedl prezident Microsoftu Brad Smith.
Z evropských sektorů jsou výprodejem nejvíce postiženy banky. Index Stoxx 600 Banks klesl od svého maxima 10. února o 24 %. Zdaleka nejhůře si vedla Raiffeisen Bank, která už ztratila více než polovinu své tržní hodnoty. Na konci loňského roku měla tato banka téměř 14 miliard eur nesplacených úvěrů v Rusku a na Ukrajině a v úterý uvedla, že zastavuje výplatu dividendy na rok 2021. Z podnikání v tomto regionu nemá v plánu odcházet.
Edmund Shing, hlavní investiční ředitel BNP Paribas Wealth Management, říká, že banky jsou jedním z řady sektorů, „kde jsme v procesu přeceňování rizik“. Matthew Gilman, evropský akciový stratég z UBS Global Wealth Management, má podobný názor a podle něj by „kombinace globálního růstu nad trendem a klesající inflace mohla rychle způsobit, že obrázek bude pro investory vypadat příznivěji“.
Podle Pascala Blanquea, hlavního investičního ředitele skupiny Amundi Asset Management, by investoři, kteří chtějí vstoupit na trhu, měli postupovat opatrně, protože „přeceňování a přeskupování má ještě kam jít“. „Jsme uprostřed změny režimu, která se vyznačuje bezprecedentními inflačními tlaky, jaké jsme v posledních pěti desetiletích neviděli,“ napsal Blanque a situaci ještě zhoršují prudce rostoucí ceny komodit.
Je už v ceně obsaženo to nejhorší? Podle Shinga BNP to není možné říci, zejména s ohledem na nepřímý dopad konfliktu na ekonomický růst.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?