Fed musí soustavně zvedat sazby a zároveň se vyhnout šokové terapii, říká ekonom Krugman
Nikdy jsem si nemyslel, že kvantitativní uvolňování má na ekonomiku nějaký znatelný dopad, a platí to i o jeho ukončení. Skutečný význam má zvedání sazeb a nyní jsme v situaci, kdy Fed musí jednoznačně zvedat sazby. Pro Bloomberg Markets to uvedl Paul Krugman s tím, že americká centrální banka by ale neměla jít cestou šokové terapie. Jak moc by tedy Fed měl podle ekonoma zvýšit sazby a jaký je ekonomický výhled?
Krugman míní, že hlavní je soustavné a konzistentní zvyšování sazeb až do chvíle, „kdy se projeví na datech.“ Tedy do chvíle, kdy nastane ochlazení přehřívající se ekonomiky. „Nejde o krizi, v současnosti nevidíme známky toho, že by vysoká inflace zakořenila v celé ekonomice“, dodal ekonom, podle kterého tak „není důvod k panice“. Klíčovou roli tu přitom hrají očekávání a Krugman míní, že ta stále počítají jen s přechodně vyšší inflací, i když nyní se zdá, že tu bude po většinu letošního roku.
Pokud se podaří ekonomiku ochladit a snížit inflaci, Fed by se měl zaměřovat na dosažení úrovně takzvaných neutrálních sazeb. Skutečné sazby by se tak měly pohybovat na hodnotách, které ekonomiku ani nestimulují, ani nebrzdí. Cesta k těmto sazbám by přitom podle ekonoma měla být relativně jednoduchá právě proto, že dlouhodobá inflační očekávání nejsou uvolněná a zatím se nezdá, že by centrální banka musela prudce šlápnout na brzdu. Krugman míní, že by mělo stačit, když stáhne současnou stimulaci.
Kde tedy sazby nakonec skončí? Krugman odpověděl, že on sám neví a podle něj to neví nikdo. Období vyšší inflace přichází po desetiletích inflace nízké. Pro tuto dobu byly charakteristické nízké investice, vysoké úspory a celkově nízké neutrální sazby, které se mohly pohybovat u nuly. Pokud tedy inflace za nějaký čas klesne na udržitelné úrovně, nemusely by se sazby pohybovat daleko od 2 %, míní ekonom.
Podle některých ekonomů by v současné situaci bylo lepší zaměřit se na expanzi nabídkové strany ekonomiky, ale Krugman míní, že na to není dostatek času. Jinak řečeno, podpora nabídkové strany je správná, ale nelze se na ni spoléhat ohledně snížení současné vyšší inflace. Rok 2022 tak bude podle ekonoma „jen o poptávce“.
Zdroj: Bloomberg Markets
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla