Kdy se vyplatí povinné ručení podle počtu ujetých kilometrů
Klasická cenotvorba v případě výpočtu ceny povinného ručení vychází především ze tří hlavních kritérií, jimiž jsou věk řidiče, způsob užívání vozidla a objem i výkon motoru. Na českém trhu však existují také pojišťovny, které využívají zcela odlišnou metodu tarifikace. Nejvýznamnějším faktorem je u nich počet ujetých kilometrů za dané období. Jak toto pojištění u jednotlivých pojišťoven funguje a jaké jsou typické případy, kdy se vyplatí uvažovat o tomto pojištění?
Čím méně kilometrů, tím menší riziko nehod
Přibližně 75 % českých řidičů ročně najezdí méně než 15 000 kilometrů. Za povinné ručení však tito řidiči zaplatí v mnoha případech stejně, jako kdyby najeli několikanásobně více. Některé pojišťovny mají za to, že riziko vzniku nehody je výrazně nižší než v případě řidiče, který jezdí častěji a delší trasy. Zkrátka a dobře delší doba strávená na silnici znamená větší riziko autonehody.
Pokud tedy patříte mezi řidiče, kteří by se dali nazvat jako „sváteční“, nebo vaše auto slouží jako druhé vozidlo v rodině pro občasné výjezdy, máte šanci ušetřit díky správnému výběru pojišťovny i několik set korun ročně.
Jak pojištění funguje?
Jako první s tímto výpočtem ceny povinného ručení přišla pojišťovna Allianz v roce 2016, nyní lze tento produkt sjednat již u tří pojišťoven působících na českém trhu.
Allianz pojišťovna
Na začátku pojistného období řidič odhadne, kolik kilometrů za rok najede a podle toho se odvíjí cena pojištění na daný rok. Poté dodá fotografii a stav tachometru a tři měsíce před výročím smlouvy opět nahraje na vyzvání aktuální foto a stav tachometru. Podle jeho stavu pak pojišťovna určí cenu na další období, ve kterém zohlední přeplatek nebo nedoplatek z předešlého období. Cenu pojištění určuje pojišťovna podle pásma nájezdů. Čím více najezdíte, tím více zaplatíte. Pro každé pásmo má pojišťovna určenou cenu a v momentě, kdy překročíte horní hranici, zvyšuje se vám také cena pojištění.
Pillow pojišťovna
Také v případě pojištění u společnosti Pillow řidič na začátku pojistného období odhadne počet najetých kilometrů. Jednou za rok stačí poslat pojišťovně fotografii se stavem tachometru. Kontrola nevyžaduje žádnou instalaci sledovacího zařízení do auta. Podle najetých kilometrů pojišťovna vypočítá, kolik za rok auto najelo. Pokud řidič najede méně, než byl odhad, pojišťovna mu dokonce vrátí peníze za neprojeté kilometry. A pokud najede více, doplatí pouze za kilometry navíc, podobně jako je doplatek za více spotřebované vody nebo elektřiny v domácnosti.
UNIQA pojišťovna
Podobný princip jako předchozí dvě pojišťovny uplatňuje také UNIQA pojišťovna, která u povinného ručení a havarijního pojištění zohledňuje počet reálně najetých kilometrů a také druh komunikace, po kterých auto jezdí. Majitel vozidla ale musí souhlasit s instalací sledovacího zařízení (telematické jednotky) v autě. Jedná se speciální „krabičku“ do auta s názvem Safe Line (placená asistenční služba, monitorující jízdu řidiče a umožňující snadné přivolání pomoci k autonehodě). Safe Line sleduje, kolik kilometrů ročně ujel, a pokud toto číslo nepřesáhne hranici 20 000 kilometrů, řidič se může dočkat slevy ve výši 5 až 25 %, a to jak na povinné, tak havarijní pojištění. Ovšem pokud by řidič sjednal povinné ručení s cenotvorbou podle najetých kilometrů, a hranici 20 000 kilometrů přesáhl, čeká jej placení přirážky.
Kdy uvažovat o povinném ručení dle počtu najetých kilometrů?
Ušetřit díky pojištění dle počtu najetých kilometrů mohou především občasní řidiči, kteří nejezdí autem denně, dále tzv. sváteční či víkendoví řidiči, nebo osoby, které si chtějí pojistit druhé auto v rodině. To bývá v mnoha případech využíváno jen na krátké pojezdy a počet najetých kilometrů za rok nepřekročí mnohdy 10 000 km. Podtrženo sečteno, o tyto produkty je relativně vysoký zájem, ovšem především v rámci určitých klientských skupin – mladí řidiči, senioři, druhé auto apod.
Společnost
Pillow, která obchoduje pojištění výhradě spojené s nájezdem
kilometrů, pak poukazuje na skutečnost, že tento typ pojištění
vyhledávají hodně soukromníci, typicky s nájezdem do 12 tisíc
kilometrů za rok. Stále
však existuje početná skupina řidičů, kteří nechtějí být
nijak limitováni a pro které je vidina několika ušetřených
stovek jen chabým důvodem ke změně.
Iva Grácová
Iva vystudovala obor Národní hospodářství na ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě v Ostravě. Ve světě bankovnictví a financí se aktivně pohybuje již od roku 2007. Cenné pracovní zkušenosti získala díky svému dlouholetému působení v Citigroup Inc., kde pracovala jako specialista a poradce privátního a investičního bankovnictví. V současné době se věnuje psaní článků a komentářů na aktuální ekonomické dění, spolupracuje jako copywriter převážně s finančními společnostmi a pravidelně svými články přispívá například na finančním portálu Bezvamoney.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kdy má svátek Martin
- Nemocenská - kolik a od kdy dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Starobní důchod - kdy a kolik
- Kdy do důchodu?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Vyhledání plátců DPH podle jejich identifikačního čísla (IČO)
- Vyhledávání podle IČO - hledat IČO
- Nabídky práce podle cz regionů
- Kdy se vyplatí povinné ručení podle počtu ujetých kilometrů
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna