Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  03.02.2022 14:24:54

Rekordní počet adres Etherea, které drží více než 0,1 ETH

Podle údajů společnosti Glassnode počet adres Etherea držících více než 0,1 ETH dosáhl nového historického maxima. Celkový počet takových adres nyní činí zhruba 6,823 mil. 

Graf adres držící 0,1 a více mincí ETH | zdroj Glassnode

Ethereum v posledních několika letech prudce vzrostlo na popularitě a používání, a to především díky růstu decentralizovaných financí (DeFi) a non-fungible tokenů (NFT). V roce 2021 došlo k masivnímu skoku v počtu těchto adres, a to ze zhruba 3,5 milionu na 6 milionů. V rostoucím trendu Ethereum setrvalo i po novém roce a koncem ledna dosáhnul počet celkových adres 6,823 milionů. Ruku v ruce s tím šel také vzrůstající hashrate Etherea. I ten se koncem minulého týdne dočkal svých historických maxim, když úspěšně atakoval 1,1 PH/s. Stalo se tak pouhé dva týdny poté, co byl zaznamenán předchozí rekord 1,08 PH/s. Hashrate při těžbě kryptoměn je měřítkem výpočetního výkonu potřebného k ověření transakcí a přidání nových bloků do blockchainu Proof-of-Work (PoW). Ethereum, stejně jako Bitcoin, používá konsensus PoW, který se dostal pod zvýšenou kontrolu kvůli množství energie potřebné k jeho fungování. Zvýšení počtu těžebních hashů obvykle znamená, že se k síti připojil další výpočetní výkon, aby byla decentralizovanější a bezpečnější. Pokles této metriky znamená, že je online méně uzlů, což se obvykle odráží na rychlosti a bezpečnosti sítě. 

Vývoj průměrného hashrate ETH | zdroj Glassnode 

Nevyhnutelný přechod Etherea na PoS

Navíc, tato rekordní maxima přicházejí v době, kdy je pomalu plánován a připravován přechod celé sítě ze systému proof-of-work na systém proof-of-stake. Avšak vzhledem k tomu, že v prosinci loňského roku síť implementovala upgrade Arrow Glacier, čímž se ještě více prodloužil časový plán očekávaného přechodu sítě na konsensus PoS, tak to nevypadá, že by k samotnému přechodu mělo dojít v brzké době. Za současného stavu věcí tak dny těžby na platformě Ethereum zdaleka nekončí a lze předpokládat, že hashrate pravděpodobně dosáhne nového ATH, jakmile se k síti připojí další uzly.

Přechod na PoS je však pro Ethereum nevyhnutelný bez ohledu na to, kolik dalších zpoždění mu přijde do cesty. Přechodem se odstraní požadavek na těžbu a místo toho se budou transakce ověřovat sázkami na speciálních uzlech. V konečném důsledku bude celý proces škálovatelný a sloužit jako zabezpečená síť s levnějšími poplatky za plyn. Vývojáři aktuálně řeší, jak tento přechod pojmenovat. Odklání se od názvu aktualizace ETH 2.0, aby předešli případnému zmatení nových uživatelů. Nový název, o který se tak vede spor, je "vrstva konsensu". Ethereum totiž neustále ztrácí svůj podíl na trhu DeFi a NFT ve prospěch rychlejších a levnějších alternativ. Sítě PoS vyžadují k potvrzování transakcí pouze validátory, které sázejí tokeny. To má sice několik výhod, ale někteří uživatelé to považují za nedostatečně decentralizované. 

Poplatky za plyn

V posledních dvou letech Ethereum navíc čelí různým problémům. Nejvýraznějším pak jsou nejspíš poplatky za plyn, které se staly značným problémem pro mnoho uživatelů, kteří si nemohou dovolit provádět transakce, za něž by platili poplatky v hodnotě stovek dolarů. Určitou naději představuje skutečnost, že průměrný transakční poplatek na Ethereu klesl za poslední dva týdny o více než 50 %. Hodně optimismu v tomto ohledu poskytla také řešení pro škálování na druhé vrstvě, přičemž mezi oblíbená řešení patří Loopring, Optimism a Arbitrum One. Tyto sítě vedou k zanedbatelným transakčním poplatkům. 

Vývoj průměrného transakčního poplatku | zdroj BitinfoCharts 

2022 významným rokem pro Ethereum

V tomto roce by se měly uskutečnit plány vývojářů a ať dříve, či později, mělo by dojít ke spuštění aktualizace na ETH, která by znamenala odklon od těžby metodou proof-of-work. Nejen, že by přechod na těžbu metodou proof-of-stake znamenal notné snížení energetické náročnosti a vedl by i ke snížení poplatku za plyn při spálení vyřazených tokenů, ale také by zrychlil ověřování transakcí a notně zvýšil průchodnost celého systému. 

Stejně jako zbytek kryptografického trhu, i ethereum utrpělo při nedávném propadu trhu obrovskou ránu. Budoucnost se však zdá být světlá. Ostatní sítě, jako Solana a Fantom však nespí a také zdokonalují své systémy, aby uživatele více motivovaly k přechodu. Platforma Fantom díky tomu zůstává leaderem na trhu pro chytré smlouvy a dApp. Ethereum pak na úkor Solany ztrácelo v průběhu roku své pozice na trhu s NFT.


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.


Přečtěte si více o Ethereu



Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

27.12.2024  Bitcoin zažil mimořádný rok a čeká ho další růst Martin Stránský (WBTCB)
18.12.2024  7 důležitých čísel pro zájemce a držitele bitcoinů Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
09.12.2024  Martin Stránský ve Studiu C T24 - 5.12. 2024 Martin Stránský (WBTCB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688