Ranní glosa: Sazby Fedu beze změny, ale Powell proměnil tiskovku v jestřábí show
Americká centrální banka si připravila půdu pro zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb. Ty půjdou nahoru brzo, což znamená v polovině března. Kromě to však Fed indikuje jasný záměr redukovat svoji bilanci, přičemž jak z jeho komunikace vyplývá, tato forma restrikce by mohla přijít na řadu již ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
Zvýšení úroků v březnu ze strany Fedu je tedy jasné. Ale jaké bude tempo Fedu v tomto cyklu a nemůže se náhodou stát, že centrální banka začne tím, že zvýší sazby rovnou o 50 bazických bodů (na rozdíl od 25bps s nimiž počítá trh)? Tisková konference šéfa Fedu Powella sice nedala na tuto otázku jasnou odpověď, ale mnohé naznačila. Powell sice totiž na jednu stranu naznačil, že politika Fed bude závislá na příchozích datech, ale na druhou stranu je podle něj ekonomika v daleko lepší formě než v roce 2015, kdy byl zahájen předchozí cyklus zvyšování úroků. A připomeňme, že Fed tehdy zvyšoval úrokové sazby každé zasedání o 25 bazických bodů. Aneb z Powellovy odpovědi implicitně plyne, že je-li dnes americká ekonomika více přehřátá než v roce 2015, tak i cyklus utahování měnové politiky může být agresivnější. A mimochodem Powell byl v podstatě stejně jestřábí v kontextu jeho odpovědí ve směru k redukci bilance centrální banky. Ta je podle něho daleko více nafouklá než tehdy a proto ji bude zapotřebí redukovat rychleji (než tehdy).
Celkově vzato z tiskovky jasně vyplynulo, že kolektivní vědomí vedení Fedu tíží jeden jasný nepřítel a tím je hrozba trvale vysoká inflace. Tu považují centrální bankéři zároveň za hlavního nepřítele ohrožujícího expanzi, což však mluví za vše. V tomto kontextu mohou být příchozí inflační data - zejména pak ta lednová - opravdu naprosto klíčová a mohou zcela zastínit fakt, že data z trhu práce budou vinou omicronu mizerná. Dodejme, že podle našich odhadů lednová spotřebitelská inflace v USA zřejmě překoná vysoké prosincové číslo (7,1 %), přičemž jádrová složka bude atakovat 6 %! Z tohoto úhlu pohledu stále nelze vyloučit, že Fed začne cyklus zvyšování sazeb rovnou o +50 bodů, a/nebo nová makroekonomické projekce vyzní extrémně jestřábím způsobem. Například, že v březnové prognóze uvidíme daleko více zvýšení úrokových sazeb již v tomto roce - agregovaně klidně až o +175 bazických bodů (na rozdíl od současné prognózy +75 bodů).
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun