Erbovní zvíře plzeňské zoo se dočká lepšího bydlení
Voliéra pro plameňáky, kteří jsou ve znaku Zoologické a botanické zahrady města Plzně, a ptáci Baleár se v plzeňské zoo dočkají nové expozice. Ta současná nezasíťovaná již delší dobu nevyhovuje nárokům na zodpovědný chov plameňáků. Plameňáky již nelze dle zákona kupírovat a v nejbližší době nebude možné ani zastřihávání letek (platí již v řadě zemí EU). Navíc je expozice jednou z posledních, kde nelze ptáky chovat v případě vyhlášení opatření proti ptačí chřipce a ptáky je nutné stěhovat do provizorních prostor.
Zdroj foto: Zoo Plzeň
„Plánovaná expozice bude navozovat atmosféru jednoho z největších evropských močálů Albufera na ostrově Mallorca, kde hnízdí velká kolonie plameňáků. Průchozí vyhlídka ve stylu pozorovatelen běžných v místní rezervaci umožní nerušené pozorování naší kolonie. Pro vytvoření dokonalého zážitku bude voliéra i její okolí osázeno rostlinami domácími na Baleárách, včetně několika vzácných endemitů. Spoluobyvateli voliéry budou vzácné druhy mokřadních druhů ptáků Středozemí, včetně čírek úzkozobých, které zoo plánuje reintrodukovat zpět na Baleáry v rámci záchranného projektu německých a španělských ornitologů. Z chovatelských i veterinárních důvodů bude přebudován i rybník, aby bylo možné plameňáky krmit v bazénu a zároveň si mohli stavět hnízda ve vlhkém bahně. Pozorovatelna umožní zabudování informačních a naučných prvků věnovaných fauně a floře souostroví, včetně její ochrany,“ uvedl Tomáš Peš, vedoucí botanického oddělení plzeňské zoo.
Plzeňská zoologická zahrada se navíc již bude věnovat pouze chovu jediného druhu plameňáka, a to růžového. Ukončí chov plameňáků chilských, jenž započal v 60. letech 20. století.
Jak se dostal plameňák do loga plzeňské zoo?
V roce 1998 byl v zoo uměle odchován jediný plameňák jménem Kvakoš, z náhodně nalezeného vejce (leželo mimo hnízdo v trávě), což byl cenný chovatelský úspěch a o důvod navíc, proč umístit plameňáka do loga zoo. K tomu došlo na přelomu 20. a 21. století. Od té doby je plameňák s plzeňskou zoo pevně spojen.
Zoologickou a botanickou zahradu města Plzně lze navštívit každý den i v zimních měsících. Do února je otevřeno od 9 do 17 hodin, pokladny do 16:30 hodin.
Editace textu: Adriana Jarošová
Zveřejněno: 25. 1. 2022, Martin Pecuch
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?