Rostoucí ceny energií v Evropě přibrzdí růst ekonomiky, účet se vyšplhá na bilion dolarů
Evropa bude letos muset zaplatit nejvyšší účet za energii za posledních deset let. Hyperinflace na cenách zemního plynu a elektřiny přitom zasahuje domácnosti i továrny po celém kontinentu, uvádí Citigroup. Nakolik omezí růst evropské ekonomiky?
Evropa je hluboko v energetické krizi a zároveň má nejnižší zásoby plynu za nejméně deset let. Referenční ceny tohoto paliva loni stouply o více než 250 % a napětí s hlavním dodavatelem, Ruskem, dovádí obchodníky k silné nervozitě.
Pokud použijeme současné forwardy, bude celkový účet za primární energii v Evropě přibližně 1 bilion dolarů, uvedla Citigroup ve zprávě. Zatímco předchozí maxima byla z velké části způsobena rostoucími cenami ropy, tentokrát jde o náklady na vytápění a napájení všeho – domácností, dopravy i velkých průmyslových závodů. A k tomu nižší rychlost větru navíc omezila produkci z obnovitelných energií, na níž je postavena zelená revoluce.
Plyn představuje asi 25 % energetických potřeb Evropy ve srovnání s asi 10 % v Asii, uvedla Citigroup. Kvůli důležitosti tohoto paliva pro elektrárny se prudce rostoucí ceny plynu promítají i do cen elektřiny. Růst také zvýšil inflaci a Bank of America říká, že se ekonomika „dostala pod tlak v důsledku snížení kupní síly spotřebitelů“.
Domácnosti se podle průzkumu Evropské komise obávají růstu cen více než kdykoli předtím v tomto století a čím dál více krotí své výdaje. Pokud v důsledku toho utrpí i poptávka, dopadne to i na rychlost zotavení ekonomiky z destrukce způsobené pandemií.
„Právě plyn a elektřina jsou v Evropě neúnosně drahé,“ napsali analytici Citigroup, včetně Alastaira Syma. "Spotřebitelé a průmysl v celém regionu budou pravděpodobně muset učinit těžká rozhodnutí o spotřebě energie."
Určitá úleva je na dosah. Vlády zesilují úsilí na ochranu domácností před nebetyčně vysokými účty. Švédsko ve středu následovalo země od Francie až po Itálii a oznámilo balíček dotací pro spotřebitele ve výši 6 miliard kornor. Podle Bank of America ale náklady za energii v domácnostech letos vzrostou o 50 % a pomoc vlád vykompenzuje jen čtvrtinu nárůstu.
Model agentury Bloomberg Economics odhaduje, že energetická krize by mohla snížit hrubý domácí produkt až o 1 %. Dopad se bude v různých zemích lišit a vládní podpora by mohla znamenat méně extrémní dopad. „Hovoříme o nezanedbatelných částkách, zejména pro chudší domácnosti,“ řekl Georg Zachmann, specialista na trh s energií ve společnosti Bruegel. "Pokud ty peníze vytáhnete z kapes chudších domácností, bude to mít vliv na spotřebu."
Ekonomové z UBS tento týden snížili svůj výhled růstu evropské ekonomiky v roce 2022 na 4,2 % ze 4,8 % kvůli omikronu a novým omezením. Riziko poklesu vidí také v dalším růstu cen energií, ale dopad na ekonomiku podle nich nemusí být značný, protože spotřebitelé naspořili během pandemie velké množství úspor a trh práce vypadá solidně, což by mělo podporovat mzdy. „Bude to problém pro domácnosti s nižšími příjmy,“ řekl Reinhard Cluse z UBS.
Krizi nejvíce pociťují státy ve střední a východní Evropě, kde sídlí 10 zemí s nejvyššími spotřebitelskými výdaji za energii. Inflace v Polsku dosahuje 8,6 %, což je nejvíce za více než dvacet let. V eurozóně je to 5 %, což je rekord, přičemž Estonsko a Litva mají dvouciferné tempo inflace. I když se očekává, že se inflace letos zmírní, problémy to nevymaže. Argumenty centrálních bankéřů o „přechodném“ prudkém nárůstu cen nic nemění na skutečnosti, že ceny rostou a zátěž spotřebitelů měsíc od měsíce narůstá.
„Krátkodobě si nemyslíme, že by rostoucí ceny energií ohrozily růst eurozóny, protože vlády přijaly rychlá protiopatření,“ řekla Nadia Gharbi, ekonomka ze společnosti Pictet v Ženevě. Jejich trvalý růst by však „mohl ohrozit ekonomický růst“, zejména pokud vlády podporu odeberou, řekla.
V České republice prudce stoupající náklady na energie také po pádu menších dodavatelů energií během podzimního zdražení zemního plynu. To znamená další tlak mimo jiné i na Charitu Litoměřice, která provozuje domov důchodců pro 33 pacientů s Alzheimerovou chorobou. Karolína Wankovská, ředitelka charity, řekla, že už museli omezit množství a kvalitu jídla, které obyvatelům v posledních fázích života dávají. "Jsme v opravdu složité situaci," řekla. "Po covidu, který také zvýšil naše náklady, čelíme bezprecedentní inflaci a cenám energií a naši dodavatelé zvyšují ceny."
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- SWIFT kódy bank - BIC kód Banky k IBAN číslu účtu
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
Benzín a nafta 29.11.2024
Natural 95 35.73 Kč | Nafta 35.01 Kč |
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory