Goldman Sachs: Extrémně optimističtí ohledně komodit, supercyklus pokračuje
Na otázku, zda má pro letošní rok býčí výhled pro komodity, odpověděl komoditní stratég Goldman Sachs Jeff Currie na Bloomberg Markets, že „extrémně býčí“. Opírá se o vysoké valuace akcií a řadu „dislokací“ na různých komoditních trzích včetně energetiky. V systému je také „stále hodně peněz“. Currie se tak podle svých slov stále drží své teze, se kterou přišel už v roce 2020 a podle které nastal nový komoditní supercyklus. Ten by nemusel trvat roky, ale možná celé desetiletí.
Na dotaz týkající se ropy a těžby v Rusku stratég odpověděl, že na této zemi jsou znát dopady sankcí, které omezují tok kapitálu a následně investice do ropného sektoru. Rusko tak kvůli nedostatečným investicím není schopno dosáhnout potřebného objemu těžby. Ve srovnání s obdobím před pandemií pak podle stratéga existují jen dvě země, které jsou nyní schopny těžit více. Jsou jimi Saúdská Arábie a Spojené Arabské Emiráty. Ostatní s těžbou „zápasí“ a nejsou schopni dosáhnout produkce na předpandemické úrovni. Což platí i o Spojených státech.
Poptávka se bude podle experta zvyšovat u uranu. Míní totiž, že po celém světě roste přesvědčení, podle kterého se bude změna klimatu řešit jadernou energií. Tedy použitím uranu, a to zejména v mikroreaktorech. Zlomem by tu přitom mohl být posun v některé z evropských zemí, která by začala považovat jadernou energii za něco, co je v souladu s ESG. Pro ropu má pro první čtvrtletí letošního roku stratég nastaven cíl na 85 dolarů za barel. Pokud by ale těžba v Íránu zaostávala za očekáváním, ceny by se přehouply přes 90 dolarů za barel.
Currie zavzpomínal na to, jak se před lety spálil s vysokými odhady ceny ropy a odmítl dát v rozhovoru přesný cenový cíl pro delší období. Míní ale, že ceny této komodity bude podporovat velký objem likvidity ve světové ekonomice a to, že globální hospodářství je na ně také méně citlivé, než tomu bývalo dříve. Nebude ale hrát stabilizační roli OPEC, který by zasáhl v případě, že by se cena začala šplhat na výrazně vyšší úrovně?
Ohledně kovů expert poukázal na to, že v souvislosti s Čínou se sice hovoří o ochlazování realitního trhu, ale třeba naprostá většina projektů souvisejících se společností Evergrande je opět v aktivním stavu. Celkově se Currie domnívá, že poptávka po komoditách typu měď či nikl zůstane silná jak ze strany Číny, tak na globální úrovni. Připomněl, že minulý rok byla ekonomická politika v USA uvolňována, zatímco v Číně platil opak a na globální úrovni se oba směry zhruba vyrušily. Letos se sice bude v USA utahovat, ale Čína svou politiku zase uvolní.
Zdroj: Bloomberg Markets
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz