Jak dlouho tu budou nízké sazby a co to znamená pro fiskální politiku
Olivier Blanchard vydává novou knihu, ve které se zabývá tématem fiskální politiky v prostředí nízkých sazeb. Zatím je k dispozici pouze draft, ke kterému se vyjadřují ekonomové, a Tim Taylor na stránkách The Conversable Economist poukazuje na několik klíčových bodů, kterými se Blanchard zabývá.
— Olivier Blanchard (@ojblanchard1) December 21, 2021
Předně je dobré připomenout, že výnosy vládních obligací klesají již od osmdesátých let, a nejde tedy o důsledek finanční krize či pandemie. Jde také o jev, který se týká řady zemí a není omezen pouze na Spojené státy. Podle Blancharda jde o důsledek strukturálních faktorů, jakými jsou posuny v úsporách a averze k riziku, a také v dostupné likviditě a preferencích pro likvidní aktiva. Není přitom jasné, které faktory jsou dominující a které ne, ale i tak „není pravděpodobné, že by v dohledné době došlo k nějakému prudkému obratu.“
Pokles sazeb je takového rozsahu, že se drží znatelně pod tempem ekonomického růstu. A to má důležité důsledky z hlediska dluhové dynamiky – taková situace poskytuje větší fiskální prostor, protože vlády mohou počítat s primárními rozpočtovými deficity (deficity před započítáním úrokových nákladů) a stále mohou stabilizovat poměr dluhů k HDP. Podle Blancharda je pak také nutné brát v úvahu to, co vládní výdaje konkrétně financují. Jestliže zvyšují budoucí fiskální příjmy, je to z hlediska dluhové dynamiky něco jiného, než když sice prospívají společnosti, ale tyto příjmy nezvyšují.
Na závěr Blanchard poukazuje i na skutečnost, že v reakci na pandemii a negativní ekonomický šok, který přinesla, přistoupila americká vláda k mohutné fiskální expanzi. Její strategie byla zaměřena na podporu agregátní poptávky, která by také zvýšila úroveň neutrálních sazeb. S tím, že centrální banka počká se svou reakcí na vyšší neutrální sazby a dojde k přechodnému zvýšení inflace. To je ale nakonec vyšší, než se čekalo.
Goldman Sachs v následujícím grafu také poukazuje na silnou podporu, které se poptávkové straně americké ekonomiky dostávalo v roce 2021 ze strany fiskální politiky. Jenže situace by se v roce 2022 měla znatelně změnit:
Zdroj: The Conversable Economist, Goldman Sachs, Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna