Trendy ve světě nemovitostí a vývoj za 3. kvartál (29.12.2021)
Společnost JLL vydala nejnovější tržní analýzu, která se mimo jiné věnuje i segmentu bydlení z pohledu velkých investorů. Jak se vyvíjí trh s nemovitostmi ve třetím čtvrtletí 2021? Jaké jsou nejnovější trendy ve světě u realit?
Celkový objem investic do rezidenčního bydlení a developerských projektů překročil 92 miliard dolarů ve 3. kvartálu. V USA došlo k nárůstu o 33 %, v zemích EMEA o 23 % a k poklesu došlo v Asii (- 18 %) oproti předešlému čtvrtletí (JLL).
Nemovitosti a trendy v USA
V USA se tento kvartál změnila skladba nejvíce prodaných nemovitostí, kdy se nebývalému zájmu těší samostatně stojící domy. V minulosti tvořily větší objem investic spíše bytové domy s několika oddělenými jednotkami, ve kterých mohlo bydlet více nájemníků najednou. Ty jsou stále nejlikvidnější investicí s celkovým objemem 158 miliard dolarů a nárůstem o 106 % oproti roku 2020 (JLL). Částečně se jedná o vliv pandemie, kdy se investoři i z řad běžných lidí chtěli vyhnout vysoké inflaci, ale nemovitosti se v USA prodávají za vysoké ceny. Zároveň se proměnila poptávka lidí, kteří z důvodu pandemie preferují spíše vlastní soukromí. Ze stejného důvodu sektor nájemního bydlení v příměstských oblastech překonal očekávání. Některá města zároveň profitují z pozitivního migračního trendu. Důsledkem všech faktorů je pak nárůst nájemného o 10 % ve 3. kvartálu (JLL), kdy se jedná o nejvyšší nárůst za čtvrtletí od roku 2000.
Evropský vývoj a trendy
V Evropě pokračuje nezmenšený zájem o bytové domy, samostatně stojící domy a dostupné bydlení z pohledu investorů. V Berlíně jsou ovšem vidět regulační tendence. Město se rozhodlo, že z důvodu boje proti investičním bytům, nakoupí zpět celkem 14750 bytů po celém Berlíně za údajných 2,4 miliard eur (JLL). Byty přeberou různé asociace, které se zadluží a prostřednictvím výběru nájemného budou tyto byty splácet. Oproti tomu Švédsko, Norsko i Dánsko má za sebou dvě obrovské transakce a v severských zemích probíhá výstavba nových projektů. Zájem investorů je také velký.
Trh s nemovitostmi, které jsou určené pro bydlení studentů se pomalu opět vzpamatovává. Data z náboru studentů ukazují nárůst u všech kategorií (studenti z EU, Velké Británie i mimo ni). Ještě není na místě předčasný optimismus, obzvlášť kvůli aktuálnímu zhoršujícímu se vývoji pandemie.
Predikce 2022
Z výše uvedeného je patrné, že dalším trendem by mohlo být celkové navrácení lidí do měst po vypořádání se s pandemií a opětovný návrat k umírněnějšímu zájmu o rekreační oblasti a nemovitosti na periferiích. Závisí to i na ochotě firem umožnit zaměstnancům částečně pracovat z domova. Nikdo ovšem neví, jak dlouho se budeme potýkat s možnými omezeními, a tedy jak dlouho bude tento návrat trvat. Navracející se mezinárodní i domácí studenti přispějí k pozitivnímu vývoji v oblasti dostupného či sdíleného bydlení. Zároveň je třeba si uvědomit, že podobné regulační tendence mohou v budoucnu dojít i do jiných států EU. Tento vývoj by byl pro investory nepříznivý. Nicméně v České Republice zatím takové indicie nemáme.
Pim Brands
Pim Brands má jako analytik společnosti RONDA INVEST několikaletou praxi ze světa finančních trhů. Studoval na Fakultě informačních technologií ČVUT a kromě analytické činnosti se také aktivně podílí na vývoji algoritmického obchodování a online marketingu. Ve volném čase se věnuje studiu cizích jazyků a jak technické, tak fundamentální analýze trhu. Jeho oblibou je japonská kultura, cestování a sport.
RONDA INVEST
RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.
Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.
Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani
Více informací na https://www.rondainvest.cz.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?