5. díl investičního seriálu o Číně: Velká čínská strategie – technologický rozvoj a endogenní růst
Čína, největší rozvíjející se ekonomika, je připravena stát se ještě dominantnějším hráčem na globální scéně. Ve svém aktuálním pětiletém plánu si asijský gigant vytyčuje ambice urychlit technologický rozvoj, stimulovat soukromé investice a dát větší roli domácí spotřebě.
Zrychlení technologického rozvoje
Čínské technologické ambice vycházejí z pragmatického zjištění, že s dluhem ve výši 260 % HDP a s klesajícím počtem obyvatel v produktivním věku může udržitelný růst přinést pouze zvýšení produktivity práce.
Za posledních 20 let Čína více než zdvojnásobila své výdaje na výzkum a vývoj v poměru k HDP, čímž se přiblížila k USA. Velká část investic je zaměřena na rozvoj nových technologických odvětví, zejména v oblastech 5G, umělé inteligence, robotiky a udržitelné energie. A mezitím se také modernizuje stávající výroba, a to rychlejším tempem, než se obecně mimo Čínu uznává.
Mezi čínskými lídry převažuje názor, že technologická odvětví by se měla méně spoléhat na zahraniční dodavatele. Jde o přímý důsledek nedávných protekcionistických opatření USA proti Huawei a dalším čínským technologickým firmám.
Čínský objem exportu v technologických odvětvích roste a nové technologie se rychle uplatňují v čínském soukromém i veřejném životě. Zda to povede k růstu produktivity, se teprve uvidí. Roli hrají i jiné faktory než technologický pokrok – efektivita firem, dovednosti pracovníků a alokace kapitálu.
Stimulace soukromých investic
Efektivnější alokace kapitálu je hlavním důvodem, proč čínské úřady usilují o výraznější roli soukromého sektoru. Stát vždy hrál vedoucí roli v ekonomice navzdory tomu, že Peking hovořil o tržních reformách. Pokud se však Čína chce stát světovým lídrem v oblasti technologií, bude to vyžadovat větší konkurenci, lepší ochranu duševního vlastnictví a patrně i větší otevřenost vůči zahraničním investorům. A v těchto oblastech skutečně dochází k pokroku.
Přesto se však stát vždy ujistí, že ovládá klíčové investice pro národní bezpečnost. Proto bychom neměli očekávat, že reformy kapitálového trhu budou probíhat rychle, zejména ty, které by uvolnily pravidla týkající se zahraničního vlastnictví.
Celkově však věříme, že soukromý sektor v Číně bude i nadále nabývat na významu. V současné době představuje odhadem 60 % HDP. Růst úvěrů soukromému sektoru začal v posledních měsících překonávat růst úvěrů pro veřejný sektor, což naznačuje, že proces alokace kapitálu se v čínském finančním systému mění.
Zaměření na růst spotřeby domácností
Čínská vláda chce také vytvořit lepší podmínky pro vyšší spotřebu domácností. Jak se myšlení čínského vedení vyvinulo, dobře ukazují postpandemické stimuly. V minulosti vláda během krize vždy investovala především do infrastruktury a bydlení. Naproti tomu 65 % celkových stimulů souvisejících s pandemií tvořily daňové úlevy pro soukromé firmy a domácnosti.
Urbanizace je pravděpodobně nejdůležitější pro zvýšení spotřeby domácností. Úřady věří, že odstranění překážek pro migraci z vnitrozemí do měst bude klíčové pro přesun více lidí do skupiny se středními příjmy, snížení nerovnosti příjmů a uvolnění velkého potenciálu spotřeby. Současnou 61% míru urbanizace plánuje vláda do roku 2025 zvýšit na 65 % a v příštích 15 letech na 75–80 %.
Postupně se také liberalizuje stávající systém registrace domácností (chu-khou). V příštích letech můžeme očekávat další uvolňování omezení pro vnitřní migraci. Vláda si je vědoma toho, že migrace bude hrát větší roli při zajišťování dostatku pracovních sil v odvětvích výroby, stavebnictví a služeb. Urbanizace zůstane klíčovým hnacím motorem hospodářského růstu v Číně.
Zdroj: NN Investment Partners
O NN Investment Partners B.V., Czech Branch
NN Investment Partners B.V., Czech Branch je předním správcem aktiv, který působí v České republice již od roku 1997. Společnost nabízí širokou škálu podílových fondů v české koruně i cizích měnách a zároveň je jedním z investičních center mateřské společnosti NN Investment Partners, pro kterou zajišťuje expertízu v oblasti střední a východní Evropy. Pražský investiční tým spravuje dluhopisová i akciová portfolia a zároveň řídí několik lucemburských podílových fondů zaměřených na region střední a východní Evropy.
Jsme průkopníky společensky odpovědného investování, první fond s touto strategií byl založen již v roce 1999. Za náš přístup k společensky odpovědnému investování a integraci ESG faktorů jsme získali nejvyšší rating A+ od OSN.
Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory