Společnost Philip Morris ČR by měla v příštích dvou týdnech zveřejnit výsledky hospodaření za rok 2002 (nekonsolidované, podle CAS). Stručný výtah z výkazů společnosti bude součástí pozvánky na valnou hromadu, o jejímž termínu ale management zatím nerozhodl. Podle vyjádření tiskového oddělení lze oznámení očekávat ve stejném termínu jako v minulém roce, tedy přibližně v polovině března.
V případě celkových tržeb očekáváme za rok 2002 pokles o 6% na 12,8 mld. Kč. Trh je mírně optimističtější a očekává tržby ve výši 13,1 mld. Kč (medián šesti analytiků dotázaných agenturou Reuters). Hlavním důvodem meziročního poklesu je oslabení dolaru, které výrazně snížilo korunový (přepočet kurzu) i kusový (české cigarety se staly dražší) objem exportu do regionů mimo Slovensko. Podobný i když menší vliv mělo oslabení slovenské koruny, která byla v minulém roce v průměru o 8% slabší, než v roce 2001. V polovině roku 2002 management Philip Morris ČR uvedl, že část českých kuřáků přechází z dražších značek na levnější, což má za následek pokles průměrné ceny prodaných cigaret (a tedy i nižší tržby v korunovém vyjádření).
V případě zisku očekáváme na rozdíl od klesajících tržeb meziroční růst. Provozní zisk by se měl podle našich projekcí zvýšit o 2% na 5,0 mld. Kč (trh očekává 5,1 mld Kč), čistý zisk by měl vzrůst dokonce o 5% na 3,57 mld. Kč (stejný výsledek očekává i trh), což odpovídá 1 301 Kč na akcii. Hlavním důvodem rozdílného vývoje tržeb a zisku je především teritoriální změna struktury prodeje. Vývoz cigaret (mimo Slovensko), který je podle našich výpočtů ztrátový, se meziročně výrazně snížil, podíl prodeje vysoce ziskového domácího trhu na celkových tržbách naopak vzrostl. Dalším faktorem jsou nižší náklady na materiál, což souvisí s oslabením dolaru (v této měně je realizován nákup surového tabáku). Celkově tak došlo k výraznému zvýšení ziskových marží.
Vzhledem k dividendové politice společnosti považujeme akcie Philip Morris ČR za zajímavou krátkodobou investici. Koncem prvního pololetí 2003 by mělo dojít k předzásobení trhu před očekávaným zvýšením daní z tabákových výrobků, což se pozitivně projeví v peněžních tocích společnosti. Akcionáři tak budou moci vyplatit celý zisk roku 2002 na dividendách aniž by to následně ohrozilo finanční toky společnosti. Hrubou dividendu očekáváme ve výši 98% čistého zisku, tedy ve výši 1 275 Kč na akcii. Při kurzu 11 000 Kč činí výnos 11,6%, což zřejmě v následujících dnech přiláká krátkodobé investory.
Akcie Philip Morris ČR doporučujeme i dlouhodobým investorům. Na základě ocenění dle diskontovaných dividend (čistých) vychází správná hodnota (fair value) 13 259 Kč, přičemž v projekcích zohledňujeme velmi malý prostor pro růst společnosti i očekávaný pokles ziskových marží.
Očekávané výsledky Philip Morris ČR za rok 2002:
(mld. Kč) 2002 AFTe změna Trh (medián)
Tržby 12,8 -6% 13,1
EBITDA 5,4 +2% 5,5
EBIT 5,0 +2% 5,1
Hrubý zisk 5,2 +3% n.a.
Čistý zisk 3,6 +5% 3,6
EPS (Kč) 1 301 +5% n.a.
Autor: Roman Cenek |