Špatný, nebo ještě horší. Takový bude vývoj vztahů USA a Číny, varují analytici z Deloitte
Společnost Deloitte představila dva scénáře toho, jak by se mohly vyvíjet vztahy největších světových ekonomik v příštích deseti letech. Vysvětluje, jak různá míra nesouladu mezi USA a Čínou může narušit globální dodavatelské řetězce a na kterých místech naší planety budou velmoci soupeřit o klíčové zdroje dalšího technologického rozvoje.
Oba scénáře předpokládají, že napětí mezi Čínou a Amerikou bude dále narůstat. Změny v dodavatelských řetězcích i dopady na jednotlivá odvětví či státy se však mohou výrazně lišit podle toho, jak moc a jak rychle se situace vyhrotí.
Mírnější scénář: Strategické soupeření
V tomto scénáři budou obě země řešit pouze bezpečnost dodavatelských řetězců strategického zboží a komodit, takže omezí vzájemnou spolupráci na poli polovodičů, baterií či telekomunikací, nicméně uznají a využijí výhody obchodování se vším ostatním.
Na území Číny se zpracovává 80 % prvků používaných v lithium-iontových bateriích a komunistická velmoc také kontroluje podstatnou část světových zásob těžitelného lithia. Spojené státy naopak drží téměř tři čtvrtiny softwaru a duševního vlastnictví nutných k výrobě polovodičů.
Snaha o vzájemnou nezávislost půjde proti nákladům na budování rozsáhlých technologických odvětví úplně od základu, protože například chemikálie používané k výrobě polovodičů vyžadují speciální přepravu a skladování neumožňující jejich dovoz ze vzdálených zemí.
Vzájemná embarga uvalená na čínské a americké firmy ve strategických odvětvích posílí odbyt jejich konkurentů z Evropy a Asie. Tchaj-wan, kde se v současnosti vyrábí 92 % nejnáročnějších polovodičů, bude tlačen oběma stranami k tomu, aby přesouval výrobu na jejich území (či se stal jejich územím). Toky dat v obou zemích se budou stále více lokalizovat.
Tvrdší scénář: Rozvod
Pokud se konflikt mezi Spojenými státy a Čínou vyostří více, obchod mezi nimi prudce klesne, a to i ten se zbožím, které nemá bezprostřední strategický význam. Obě strany budou přísně kontrolovat a oddělovat dodavatelské řetězce svých firem i přeshraniční toky kapitálu. Posílí předpisy o lokalizaci dat i ochraně průmyslového a obchodního vlastnictví.
Všechny změny popsané v prvním scénáři proběhnou rychleji a intenzivněji. Nebude možné vzájemně dovézt žádné zboží obsahující polovodiče, včetně zdánlivě neškodných výrobků, jako jsou myčky nádobí a žárovky s LED diodami, což bude hrát do karet širšímu spektru evropských i asijských výrobců.
Spojené státy zavedou vysoká cla na jakékoli baterie využívající rafinované lithium z Číny, aby podpořily větší produkci v ostatních zemích. Čína zároveň omezí vývoz kritických komponent, jako jsou kovy vzácných zemin, do Spojených států, aby zvýšila náklady americkým společnostem.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky